Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

[VIDEO + FOTO] Prezydent Andrzej Duda: Mam nadzieję, że Chęciny będą jeszcze piękniejsze

środa, 04 marca 2020 18:32 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Chęciny. W hali w Centrum Kultury i Sportu „Pod Basztami” spotkał się z mieszkańcami miasta. – Programy społeczne to nie rozdawnictwo – mówił prezydent.

Chęciny były drugim miejscem, które odwiedził dziś prezydent w naszym regionie. Wcześniej złożył wizytę w Końskich, gdzie podpisał między innymi nowelizację ustawy o transporcie kolejowym, wdrażającą program Kolej Plus.

W Chęcinach powitał prezydenta burmistrz Robert Jaworski. – To dla nas i całej Ziemi Chęcińskiej ważny moment. Pierwszy raz odwiedza nas urzędujący prezydent – powiedział burmistrz Jaworski.

W swoim przemówieniu prezydent Andrzej Duda przypomniał  bogatą historię miasta i jego rolę w dziejach Polski. – Tutaj odbył się pierwszy zjazd Ziem Polskich, który dzisiaj jest uważany za poczatek polskiego parlamentaryzmu – zauważył.

Nawiązał także do pojawienia się w Polsce przypadku zarażenia koronawirusem. – Okazało się, że cała procedura skierowania i dotarcia pacjenta do szpitala na oddział zakaźny została zrealizowana w sposób wzorcowy. Pan minister zapewniał mnie, że pacjent czuje się dobrze i nic nie wskazuje na to, żeby jego życiu cokolwiek zagrażało. Jesteśmy przygotowani na to, żeby z koronawirusem walczyć – zapewniał i dodał, że prezes PZU zadeklarował otwarcie telefonicznej infolinii medycznej dla wszystkich Polaków. – To się nazywa odpowiedzialny biznes – przyznał.

Prezydent Andrzej Duda mówił również o polskiej polityce międzynarodowej i wojskowej. – Realizujemy wielki plan modernizacyjny polskiej armii. Kupujemy dla naszych żołnierzy najdroższy sprzęt, bo jest on najlepszy. Jesteśmy dużym państwem w tej części Europy, mamy ważną rolę do odegrania i chcemy ją odgrywać. Prowadzimy odważną, zdecydowaną i propolską politykę na arenie międzynarodowej. Nikogo nie zamierzamy napadać, ale chcemy, by też nam nikt nie robił krzywdy.

Prezydent przypomniał także o programach społecznych i socjalnych. – Zrobiliśmy wreszcie przyzwoitą waloryzację emerytur. Pozwoli to podnosić jakoś życia, co jest dla mnie najistotniejsze. Ja po prostu chcę, żeby polskiej rodzinie żyło się lepiej i spokojniej i żeby obywatele czuli wsparcie ze strony rządu. To dlatego wprowadziliśmy też program „300 Plus”. Słyszę czasem o rozdawnictwie. To nie jest żadne rozdawnictwo. Czy jeśli rolnik rusza maszyną w pole, żeby siać zboże i wrzuca je w ziemię to jest rozdawnictwo? Czy to jest inwestycja? Programy społeczne to właśnie inwestycje – tłumaczył.

Andrzej Duda zapewnił także wsparcie przy wpisie Zamku Królewskiego w Chęcinach na Listę Pomników Historii. – Obiecuję, że będę rozmawiał na ten temat z ministrem Piotrem Glińskim – dodał.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO