Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Prace przy Mauzoleum w Michniowie idą pełną parą. Zakończą się w lipcu?

poniedziałek, 30 marca 2020 17:25 / Autor: Beata Kwieczko
Prace przy Mauzoleum w Michniowie idą pełną parą. Zakończą się w lipcu?
Prace przy Mauzoleum w Michniowie idą pełną parą. Zakończą się w lipcu?
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Zgodnie z harmonogramem przebiegają roboty budowlane w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, zaprojektowanym przez pracownię Nizio Design International. Obecnie uszczelniane są fundamenty i trwa montaż ekspozycji. Prace nad scenografią i projektem graficznym wystawy nadzoruje sam Mirosław Nizio, autor projektu.

Prace nad budową Mauzoleum rozpoczęły się w 2010 roku. Celem projektu autorstwa Nizio Design International, który rok wcześniej zdobył pierwszą nagrodę w konkursie ogłoszonym przez Muzeum Wsi Kieleckiej, było stworzenie warunków do upamiętnienia ofiar pacyfikacji wsi z 12 lipca 1943 roku. Jego twórcy chcieli połączyć program funkcjonalno-użytkowy architektury z wyrazistą rzeźbiarską formą i symboliczną wymową muzeum-pomnika pamięci. Mauzoleum zostało uznane za jeden z najciekawszych kulturalnych projektów architektonicznych na świecie.

Obiekt miał być otwarty we wrześniu ubiegłego roku, ale nastąpiło opóźnienie spowodowane zmianami wykonawcy, poprawkami i innymi utrudnieniami.

- W tej chwili nadrobiliśmy wszystkie zaległości, jeżeli chodzi o wystawę, pozostaje tylko część budowlana, którą realizuje równolegle kilka firm. Obecnie na placu budowy pracują  trzy. Przedsiębiorstwo Anna-Bud zdecydowało się odkopać fundamenty i ponownie je uszczelnić, a za dalsze roboty odpowiedzialna jest firma ERECTA. Część wystawienniczą przygotowuje przedsiębiorstwo Everest 5 - informuje Jarosław Karyś, wicedyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.

Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. - Od początku tego roku bardzo zintensyfikowała się współpraca z panem Mirosławem Nizo. Zarówno projektantowi, jak i nam chodzi o skończenie wystawy, otwarcie jej w lipcu i na tę chwilę wydaje się, że termin jest do utrzymania. Jednak w związku z pandemią koronawirusa pojawiła się odrobina niepewności, czy uda nam się to wszystko wykonać - mówi wicedyrektor Karyś.

Wystawa stała Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie zajmie powierzchnię 1700 metrów kwadratowych i pokaże etapy pacyfikacji. Materiałami, które dominują we wnętrzu są beton, drewno oraz czarna stal walcowana na gorąco. Ich faktury, barwy oraz zapach będą oddziaływać na zmysły zwiedzających. Na powierzchni betonu odwzorowano odcisk drewna. Część wewnętrznych betonowych ścian posłuży m.in. do wyświetlania projekcji multimedialnych.

Ciekawym elementem wystawy będą wielkoformatowe rzeźbiarskie obiekty o nieregularnych kształtach, do których wykończenia wykorzystano drewno ze starych chat i stodół. Sczerniałe, spalone i zaimpregnowane deski mają charakterystyczny zapach, który wypełni wnętrze. Na część obiektów w kolejnym etapie nałożone zostaną blachy z czarnej stali z nadrukami prezentującymi historię pacyfikacji, które stanowią jeden z elementów prezentacji muzealnej narracji. W kaplicy Mauzoleum powstają elementy wyposażenia, ołtarz i ławki. Dodatkowo 270 metrów kwadratowych przeznaczono na ekspozycje czasowe, które będą prezentowane w obiekcie.

Ostatni etap inwestycji w Michniowie będzie kosztował ponad 21 milionów złotych. Prawie 12 milionów pochodzi ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W sumie realizacja mauzoleum ma pochłonąć około 40 milionów złotych. Zakończenie zaplanowane zostało na lipiec 2020 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO