Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Poznaliśmy Świętokrzyskie Anioły Dobroci

poniedziałek, 20 listopada 2023 13:21 / Autor: Maciej Piętka
Poznaliśmy Świętokrzyskie Anioły Dobroci
Poznaliśmy Świętokrzyskie Anioły Dobroci
Maciej Piętka
Maciej Piętka

Paweł Kukiz-Szczuciński oraz Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Kielcach – to laureaci tegorocznej edycji Świętokrzyskich Aniołów Dobroci. Statuetkę przyznajemy za szczególne osiągniecie w dziedzinie pomocy społecznej.

Wydarzenie jak co roku odbyło się w Filharmonii Świętokrzyskiej. Organizatorem był samorząd województwa świętokrzyskiego.

– Anioły Dobroci to nagroda szczególna. Staramy się wyróżnić ludzi, którzy oprócz swojej pracy zawodowej, pomagają również bliźnim. Nasi laureaci często wspierają osoby, które znalazły się w trudnym momencie życia. Niejednokrotnie są kluczowi w wyjściu tych ludzi na prostą – ocenił Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Na szczególną wagę zasługuje zaangażowanie osób zajmujących się pomocą społeczną.

– Są to tak naprawdę aniołowie stróże. Pozwalają nam myśleć o innych oraz dostrzegać ich potrzeby. Bardzo dobrze, że od 19 lat w naszym regionie udaje się wskazać takie osoby, dla których nasze społeczeństwo nie jest obojętne – dodał Krzysztof Słoń, senator PiS.

Na plebiscycie obecna była również Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

– W naszym regionie nie brakuje aniołów dobroci. Kapituła zawsze ma ogromny problem z wyborem zwycięzcy, gdyż mamy wielu wspaniałych kandydatów. Myślę, że każdy z naszych gości uczciwie zapracował na swoją nominację – wyjaśnił nasz rozmówca.

Nagrodę indywidualną otrzymał Paweł Kukiz-Szczuciński. To lekarz mieszkający w okolicach Kielc, który ma ogromne zasługi dla ratowania życia ludzkiego. W 2020 roku został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Zasług za Dzielność.

– Jestem bardzo wzruszony i zaskoczony tym, że otrzymałem tę nagrodę. Uważam ją jednak, za docenienie pracy całego naszego zespołu. Wspólnie zajmowaliśmy się ewakuacją dzieci chorujących na nowotwór z terenów Ukrainy. Do dzisiaj udało nam się uratować około 1500 dzieci. Wcześniej uczestniczyłem również w misji na terenie Lombardii podczas pandemii Covid-19. Bardzo cieszę się, że takie działania są dostrzegane i doceniane – mówił laureat tegorocznych Aniołów Dobroci.

Tradycyjnie wręczono również nagrodę grupową. Otrzymało ją kieleckie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W stolicy województwa świętokrzyskiego działają oni już od 1993 roku. Ich główną misją jest dbanie o godność, szczęście i jakość życia osób z takimi problemami.

– Wspieramy bardzo dużą grupę osób. Do naszego ośrodka, rocznie trafia też ponad 2 tysiące maleńkich dzieci, którym staram się pomóc. To wyróżnienie jest dla nas wielką satysfakcją. Jest to też duże podziękowanie dla rodziców, którzy własny ból potrafili przekuć w chęć niesienia pomocy. – stwierdziła Iwona Godek, przewodnicząca koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Kielcach.

To już dziewiętnasta edycja tego plebiscytu. Wydarzenie, jak zawsze, cieszyło się ogromną popularnością i w przyszłym roku na pewno czeka nas powtórka.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO