Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Powstanie 20 kilometrów nowych torów?

czwartek, 01 lutego 2018 15:03 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Godzina podróży pociągiem z Kielc do planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego i godzina 15 minut do Warszawy. Takie przejazdy będą możliwe dzięki budowie nowego odcinka torów między Tumlinem a Wąsoszem Koneckim. Około 20-kilometrowy odcinek nowej trasy byłby łącznikiem między linią 8 a 25. Nie tak dawno informowaliśmy, że samorząd województwa chciałby doprowadzić do takiej inwestycji. Lobbuje za nią także wojewoda i świętokrzyscy parlamentarzyści z ramienia PiS.

O potrzebie wybudowania nowych torów mówiono w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. Parlamentarzyści i wojewoda Agata Wojtyszek przekonywali, że inwestycja przyczyniłaby się m.in. do rozwoju gospodarczego regionu. Deklarowali, że wesprą działania marszałka w zakresie tych planów.

Jak mówi Tomasz Szydło, dyrektor PKP Regionu Południowego Centrum Realizacji Inwestycji Kolejowych łącznik jest konieczny, by nowy port lotniczy był odpowiednio skomunikowany z regionem świętokrzyskim. - Tak naprawdę będzie to kolejny element, który pozwoli sensownie i skutecznie wykorzystać ten Centralny Port Komunikacyjny. Dzięki takiej inwestycji ludność województwa świętokrzyskiego będzie mogła skorzystać z walorów i zalet planowanego portu – mówi dyrektor Tomasz Szydło. Inwestycja mogłaby stać się częścią większego przedsięwzięcia. - PKP PLK we współpracy z rządem opracowuje koncepcję rozwoju sieci kolejowej, aby port był jak najlepiej skomunikowany z różnymi zakątkami Polski – dodaje Tomasz Szydło.

Na razie nie wiadomo kiedy inwestycja mogłaby się rozpocząć i ile by kosztowała. Ponadto, aby wizja wygodnej i szybkiej podróży do CPK się spełniła konieczna będzie również modernizacja torów na linii pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną a Opocznem.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO