Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Policjanci przypominają o odblaskach i nowych przepisach

czwartek, 22 września 2022 12:27 / Autor: Aleksandra Rękas
Policjanci przypominają o odblaskach i nowych przepisach
Policjanci przypominają o odblaskach i nowych przepisach
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Coraz krótsze dni i jesienna aura przypominają nam, że warto wyjąć z szafy odblaski. Policjanci podkreślają – noszenie elementów odblaskowych może uratować nam życie. Warto poznać też funkcjonujące od wczoraj przepisy.

Po zmroku pieszy bez odblasku jest widoczny dla kierowcy z odległości około 40 metrów. Jeden mały gadżet sprawia, że ta odległość zwiększa się do 140 metrów.

- Pogoda nas nie rozpieszcza, pojawiają się opady deszczu, mgły. Warto pamiętać, że taka aura nie sprzyja bezpieczeństwu na drogach, a sytuacji nie poprawiają ciemne ubrania pieszych. Warto pamiętać o odblaskach, także na terenie miasta. Dajmy się zauważyć kierowcom -  apeluje Małgorzata Perkowska-Kiepas, oficer prasowy KMP w Kielcach.

Choć przepisy dają pierwszeństwo na przejściu pieszym, to warto upewnić się, czy można bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni. Warto pamiętać też o nowych zasadach, obowiązujących od wczoraj (21 września).

- Dotyczą one przechodzenia przez ścieżkę rowerową. Nakładają one na pieszego obowiązek przechodzenia przez ścieżkę rowerową w miejscu wyznaczonym. Jeśli nie ma pasów, a kolejne są w odległości większej niż sto metrów, przechodzimy przez ścieżkę rowerową najkrótszą drogą. Oczywiście pierwszeństwo na drodze rowerowej mają rowerzyści – przypomina Małgorzata Perkowska-Kiepas.

Za brak odblasku poza terenem zabudowanym, a także wtargnięcie na ścieżkę rowerową grozi mandat.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO