Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Policjanci podsumowują półmetek wakacji na drogach. Jest gorzej niż w zeszłym roku

środa, 21 lipca 2021 15:24 / Autor: Aleksandra Rękas
Policjanci podsumowują półmetek wakacji na drogach. Jest gorzej niż w zeszłym roku
Policjanci podsumowują półmetek wakacji na drogach. Jest gorzej niż w zeszłym roku
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Za nami niemal miesiąc wakacji, letnie wyjazdy trwają w najlepsze. Oczywiście wiążą się one ze wzmożonym ruchem na drogach, a to z kolei przekłada się na liczbę wypadków. Od 25 czerwca w naszym województwie doszło już do 72 takich niebezpiecznych zdarzeń.

Jak wylicza Maciej Ślusarczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, od początku wakacji na naszych drogach zginęło osiem osób.

- Jeśli chodzi o rannych, w ciągu niemal miesiąca było to 81 osób. Od początku wakacji doszło również do 798 kolizji – informuje.

W ubiegłym roku, w analogicznym okresie wypadków było 62. Sześć osób wtedy straciło życie, a rannych było 75. Liczba kolizji wyniosła 811.

Jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych wciąż pozostaje nadmierna prędkość. Zapędy piratów drogowych hamuje specjalna wykwalifikowana grupa policjantów – Speed, która funkcjonuje już od blisko dwóch lat.

- Ci funkcjonariusze zajmują się wykroczeniami i przestępstwami w ruchu drogowych, takimi, które są widoczne w sposób szczególny i stwarzają ogromne niebezpieczeństwo. Policjanci wyposażeni są w najnowocześniejszy sprzęt i najszybsze radiowozy – wyjaśnia Maciej Ślusarczyk.

Zespół działa na terenie całego województwa, a jej koordynator znajduje się Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W grupie SPEED pracują policjanci z różnych pionów: ruchu drogowego, kryminalnego oraz cyber przestępczości. Funkcjonariusze korzystają między innymi z laserowych mierników prędkości i sprzętu z wizualizacją obrazu.

Niestety, nie brakuje niebezpiecznych wyczynów kierowców, którzy przepisy ruchu drogowego mają za nic. 16 lipca, na ulicy Grunwaldzkiej w Kielcach, policjanci ze świętokrzyskiej drogówki zatrzymali 26-letniego kierowcę audi. Mężczyzna spędził z prędkością 131 km/h, na odcinku gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Z kolei pod koniec czerwca, w ręce „Speedowców” wpadł 44-latek, który mknął z prędkością… 228 km/h na drodze S7. Ograniczenie prędkości wynosi tam 120 km/h. Kolejnym przykładem drogowej brawury może być zachowanie 37-latki, która pod koniec maja, po ulicy Ściegiennego w Kielcach jechała 125 km/h, przekraczając dozwoloną prędkość o 75 km.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO