REGION
Po wsparcie do Funduszu
Osoby chcące wymienić „kopciuchy”, strażacy, rolnicy i gminy mogą liczyć na wsparcie jakie udziela w ramach licznych programów Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Warto wziąć udział w naborze wniosków i postarać się o pieniądze na wymarzoną inwestycję.
Wachlarz pomocy jaką oferuje fundusz jest naprawdę szeroki.
Na sprzęt i wymianę „kopciuchów”
Do kwietnia będzie trwał nabór wniosków do programu „Mały Strażak”. Wsparcie wyniesie od pięciu do dziesięciu tysięcy złotych. Kwota do rozdysponowania to jeden milion siedemset pięćdziesiąt tysięcy.
– To szczególny czas. Chcemy wesprzeć strażaków ochotników, którzy zaangażowali się w pomoc Ukrainie i przekazali sprzęt do tego kraju. Odzew był bardzo pozytywny, bo wiele jednostek zareagowało na ten apel i udzieliło wsparcia naszym wschodnim sąsiadom. Zrobiło to w naszym województwie 325 Ochotniczych Straży Pożarnych. Polscy strażacy przekazali bardzo dużo sprzętu. Zakładano, że będzie to kilka TIR-ów, a ostatecznie trzeba było podstawić pociąg, który pojechał na Ukrainę. Znalazły się w nim hełmy, kamery termowizyjne i sprzęt gaśniczy. Nasz program pomoże odtworzyć to, co świętokrzyscy strażacy ofiarowali ukraińskim kolegom – mówi Ryszard Gliwiński, prezes WFOŚiGW w Kielcach.
Fundusz nie zapomina jednak o ochronie środowiska. Cały czas możemy wziąć udział w programie „Czyste Powietrze”.
– Jest on skierowany do mieszkańców domów jednorodzinnych, bo to w nich jest głównie problem z niską emisją. Chodzi o likwidację starych „kopciuchów”, których udało się do tej pory zlikwidować 16,5 tysiąca. Pieniądze udostępniamy na bieżąco, a nabór jest ciągły. Możemy otrzymać dofinansowanie nie tylko na wymianę źródeł ciepła, ale także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz docieplenie budynku. Co ciekawe, jesteśmy jedynym takim województwem, w którym wszystkie gminy biorą udział w naszym programie. To przekłada się na liczbę wniosków, a my rozpatrujemy je bardzo szybko. Pieniądze można otrzymać już 14 dni później – podkreśla Ryszard Gliwiński. Już niedługo zostanie podpisana umowa numer 19 tysięcy z beneficjentem programu.
Dla gmin i rolników
WSOŚiGW nie pozostawia bez wsparcia gminy poza aglomeracjami, które chcą inwestować w kanalizację i oczyszczalnie ścieków.
– Do tej pory takie jednostki były traktowane po macoszemu. Chcemy przyczynić się do rozwoju gmin w tym względzie, dlatego uruchomiliśmy specjalny program i kolejny nabór. Przekazaliśmy już ponad 50 milionów złotych na ten cel – informuje prezes WFOŚiGW.
Po wsparcie do funduszu mogą zgłaszać się również rolnicy. Chodzi o Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie
– Problem zakwaszenia gleb w naszym regionie jest spory. W związku z tym, realizujemy program wspólnie ze stacjami chemicznymi, do których można się zgłosić w celu przeprowadzenia badania. Rolników zachęcamy także do składania wniosków w ramach AgroEnergii. Mogą oni otrzymać dofinansowanie do fotowoltaika i pomp ciepła – tłumaczy nasz rozmówca.
Niektóry z działań cieszyły się tak dużą popularnością, że wyczerpały się środki na ich realizację. Chodzi o program dotyczący ochrony powietrza, ale także likwidacji wyrobów azbestowych. W ramach tego drugiego dofinansowanie otrzyma ponad 60 gmin.