Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

„Pierogi ruskie kontra warennyki ukraińskie”. Młodzież z Polski i Ukrainy poznaje swoją kulturę

wtorek, 14 września 2021 14:02 / Autor: Michał Łosiak
„Pierogi ruskie kontra warennyki ukraińskie”. Młodzież z Polski i Ukrainy poznaje swoją kulturę
„Pierogi ruskie kontra warennyki ukraińskie”. Młodzież z Polski i Ukrainy poznaje swoją kulturę
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Zajęcia kulinarne, debata, wycieczki – to wszystko odbywać się będzie w ramach projektu „Razem w przyszłość", w którym uczestniczy młodzież z Polski i Ukrainy. Młodzi ludzie poznają swoją kulturę, a inicjatywa jest również okazją do integracji.

W spotkaniu bierze udział młodzież w wieku od 16 do 18 lat z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Jędrzejowie, Świętokrzyskiej OHP w Kielcach. Ze strony ukraińskiej to uczniowie Dzierżawnego Agrarnego Collegu w Buczaczu z siedzibą w Trybuchowcach, w wieku od 15 do 18 lat, którzy uczą się przedmiotów technicznych, interesują się historią Polski i Ukrainy.

 – Cieszę się, że nawiązujecie nowe przyjaźnie i znajomości, że poznajecie historię naszego regionu, kulturę oraz zwyczaje. Życzę wam pełnego wrażeń zwiedzania województwa świętokrzyskiego oraz niezapomnianych wspomnień z tej wizyty - mówił wicemarszałek Marek Bogusławski.

W ramach projektu odbywają się zajęcia integracyjne, warsztaty praktyczne, kulturowe, gry i zabawy, wycieczki ukazujące dziedzictwo historyczne Polski. Młodzież zwiedzi między innymi Święty Krzyż.

Zaplanowano także zajęcia nauki piosenek polsko ukraińskich, zajęcia sportowo – rekreacyjne, warsztaty artystyczne, malowanie na szkle katedry Świętego Jura we Lwowie oraz  klasztoru na Świętym Krzyżu.

Odbędzie się także debata oxfordzka „Pierogi ruskie kontra warennyki ukraińskie”, podczas której młodzież będzie przygotowywać potrawy polskie i ukraińskie, np. pierogi, polskie placki ziemniaczane, ukraińskie deruny, sadzenie drzewek przyjaźni. Kulinarnym zmaganiom towarzyszyć będą wspólne rozmowy, połączone z wymianą doświadczeń. Młodzież weźmie udział także w wieczorze tanecznym połączonym z pokazem tańców regionalnych polskich i ukraińskich.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO