Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Perełka Muzeum Wsi Kieleckiej odzyskuje dawny blask

czwartek, 18 października 2018 14:35 / Autor: Beata Kwieczko
Perełka Muzeum Wsi Kieleckiej odzyskuje dawny blask
Perełka Muzeum Wsi Kieleckiej odzyskuje dawny blask
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Poprawa konstrukcji, uzupełnienie ubytków w marmoryzacji i srebrzeniu elementów snycerskich to prace, które zostały wykonane podczas pełnej konserwacji ambony w XVIII-wiecznym kościółku z Rogowa znajdującym się w Parku Etnograficznym w Tokarni. Przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu, jakie Muzeum Wsi Kieleckiej uzyskało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

- Prace trwały trzy miesiące, ambona została zdjęta, odnowiono ściany kościoła w części, w której znajdowała się ambona i odnowiono złocenia, szyszkę, korpus ambony, czyli całą aparaturę, która wymagała konserwacji. Teraz ambona wygląda przepięknie, a polichromie wraz z płóciennym obrazem i szyszką zjawiskowo - mówi Mariusz Masny, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej i dodaje, że kościółek jest jednym z najpiękniejszych obiektów sakralnych drewnianych zlokalizowanych na terenie województwa świętokrzyskiego.

Całkowity koszt konserwacji wyniósł 32,5 tysiąca złotych, a prace zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przy okazji prac konserwatorskich powstała wystawa fotografii, które obrazują cały proces konserwatorski. Ekspozycja znajduje się wewnątrz kościoła.

Konserwacja ambony jest kontynuacją prac podjętych w 2014 roku. Przeprowadzono wówczas konserwacje ołtarzy bocznych i obrazu św. Mikołaja. Na mensie ołtarza św. Jana Nepomucena odkryto m.in. pięć żółtych sześcioramiennych gwiazd symbolizujących świętego, wizerunek hostii z kielichem oraz ślady marmoryzacji i kwiatowych girland. W drugim ołtarzu z obrazem ukrzyżowania odkryto chrystogram +IHS+ otoczony wieńcem z kwiatów. W 2017 roku zakończono konserwację ołtarza głównego, która poprzedzona została badaniami technologicznymi, ikonograficznymi i historycznymi.

Podczas prac odkryto oryginalne XVIII-wieczne złocenia, które zachowały się m.in. w kapitelach kolumn, uszakach i elementach tabernakulum. Prace konserwatorskie objęły także  obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Podczas usuwania przemalowań z obrazu, w tle odkryto malowane zasłony. Odkrywki warstw technologicznych ujawniły także pierwotną kolorystykę ołtarza, czarną monochromię wykonaną w technice olejnej, odnowiona została koszulka przykrywająca malowidło i przywrócony został mechanizm zasuwowy. Zamontowana została korba i stalowa lina do podnoszenia obrazu. Na realizację tych działań Muzeum Wsi Kieleckiej także pozyskało dofinansowanie w ramach programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teraz Muzeum szykuje się do odnowienia malowideł ściennych znajdujących się na bokach kościoła i na suficie.

- Za każdym razem, jak prowadzone były prace konserwatorskie, to pod wierzchnią farbą odkrywane były różne unikatowe elementy, bo konserwacja, która była w pierwotnym miejscu posadowienia była bardzo niefachowa i odbywała się w taki sposób, że gdy jakieś malowidło się psuło, to je przemalowywano farbą. Tu nie spodziewaliśmy się niczego, bo wszystkie zabiegi konserwatorskie były poprzedzone badaniami ikonograficznymi, a dowiedzieliśmy się od konserwatorek, że również przy konserwacji ambony odkryto niespodzianki, bo pod wierzchnią farbą, którą pomalowane były schody prowadzące do ambony, także odkryto wzory marmurowe i zostały one odtworzone - dodaje Beata Ryń, kierownik działu promocji i marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej.

Modrzewiowy szpitalny kościół z Rogowa jest jednym z najcenniejszych zabytków Muzeum i regionu świętokrzyskiego. Został on podarowany w 1996 roku Muzeum Wsi Kieleckiej przez Kurię Diecezjalną w Kielcach. Unikatowy zabytek udostępniono zwiedzającym w 2002 roku. Powstał w 1763 roku z fundacji podkanclerzego wielkiego koronnego Michała Wodzickiego, biskupa przemyskiego. Wyposażenie świątyni jest w stylu rokoko i pochodzi głównie z XVIII wieku. Znajdujący się w ołtarzu obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodzi z II połowy XVIII wieku i według podań uznawany jest za cudowny. Zabytek został przeniesiony do skansenu w 1996 roku. Kościół z Rogowa jest konsekrowany, odbywają się nim msze święte oraz śluby i chrzty.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO