Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Oszukują na potęgę. Setki postępowań od początku roku

poniedziałek, 27 listopada 2023 15:25 / Autor: Aleksandra Rękas
Oszukują na potęgę. Setki postępowań od początku roku
Oszukują na potęgę. Setki postępowań od początku roku
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

1110 - tyle postępowań w sprawie oszustw prowadzą świętokrzyscy policjanci ( od 1 stycznia do końca października tego roku). Katalog tego typu przestępstw jest bardzo szeroki, a prawdziwą plagą są oszustwa internetowe – warto o tym pamiętać, załatwiając świąteczne sprawunki online.

„Na policjanta”, „wnuczka", „prokuratora”… lista pomysłów przestępców jest bardzo długa. Nierzadko, zwłaszcza w ostatnich tygodniach, dochodzi jednak i do oszustw w sieci. Przestępcy doskonale wiedzą, że coraz chętniej robimy zakupy i sprzedajemy za pośrednictwem internetu i potrafią to wykorzystać.

- Bardzo często  ze sprzedającymi kontaktuje się rzekomy kupujący, który przesyła link do logowania. Po podaniu danych, oszuści czyszczą konta pokrzywdzonego. Bywa i tak, że ktoś zamawia na przykład telefon, a… dostaje ziemniaka czy kamień. Albo nie dostaje niczego – mówi mł. asp. Maciej Ślusarczyk z zespołu prasowego świętokrzyskiej policji.

Przestępcy doskonale wiedzą, że klienci są bardzo łasi na promocje i wyprzedaże. A przed świętami Bożego Narodzenia, chętnych na zakupy nie brakuje.

- Każdy poszukuje dobrych ofert i oszczędności, zaś oszuści wykorzystują to bez mrugnięcia okiem. Zwracajmy uwagę na podejrzane obniżki i strony, które budzą nasze zastrzeżenia – przestrzega Ślusarczyk.

Niestety, przykładów internetowych oszustw z ostatnich dni nie brakuje. W piątek, 24 listopada, na celownik przestępców trafiła 23-latka. Kobieta wystawiła na sprzedaż telefon i otrzymała wiadomość, że produkt został zakupiony, potrzebny był jednak kod BLIK. Po przekazaniu tych danych, 23-latka straciła 1400 złotych.

Do katalogu oszustw należą i inne zachowania – na przykład… nieuczciwych klientów w sklepach. Niektórzy, chcąc zaoszczędzić, przeklejają metki z cenami tańszych produktów na droższe.

- Za oszustwo grozi od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia – uzupełnia policjant.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO