Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Liczba dawców organów wciąż niska

wtorek, 26 stycznia 2021 13:46 / Autor: Magdalena Nowak
Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Liczba dawców organów wciąż niska
Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Liczba dawców organów wciąż niska
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji, upamiętniający pierwszy udany przeszczep nerki w Polsce. 55 lat temu w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie przeszczepiono narząd, który uratował życie osiemnastoletniej uczennicy szkoły pielęgniarskiej. Od jesieni 2018 roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach funkcjonuje Poradnia Transplantacyjna, a w lipcu minionego roku  lekarze z tej lecznicy dokonali pierwszego przeszczepu nerki w województwie świętokrzyskim.

Ideą Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji jest promowanie świadomego dawstwa nie tylko narządów i krwi, lecz także szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. Leczenie za pomocą przeszczepów jest możliwe tylko przy wysokiej świadomości społeczeństwa oraz współpracy wielu osób, w tym: dawcy, biorcy i specjalistów.

– W naszym szpitalu od jesieni 2018 funkcjonuje Poradnia Transplantacyjna, w której opieką objęci są pacjenci po przeszczepach nerek, w różnych okresach po zabiegu. W poradni sprawdzany jest stan zdrowia osób po przeszczepie, pacjenci mają tam wykonywane badania kontrolne krwi oraz sprawdzany poziom leków immunosupresyjnych – mówi Anna Mazur-Kałuża, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

– Przypomnę, że ta poradnia była pierwszym krokiem do utworzenia w naszym szpitalu ośrodka, w którym wykonywane są  zabiegi przeszczepiania nerek. W minionym roku, dzięki temu, że rodziny zmarłych wyraziły na to zgodę, udało się przeczepić pierwszy raz, nie tylko w historii naszego szpitala, ale też regionu świętokrzyskiego, nerkę. W tym momencie, z uwagi na pandemię, działania związane z transplantologią są sparaliżowane – dodaje rzecznik. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym pomimo pandemii cały czas działa Poradnia Transplantacyjna.

Transplantacja jest w pełni uznaną i szeroko stosowaną na całym świecie metodą leczenia skrajnej i nieodwracalnej niewydolności narządów. Wielu chorych, którzy dotychczas mogli spodziewać się jedynie śmierci lub ograniczonej wieloma cierpieniami egzystencji, może obecnie odzyskać zdrowie dzięki zastąpieniu chorych narządów zdrowymi, pobranymi od innych ludzi. Największą barierą w rozwoju i wykorzystaniu dotychczasowych osiągnięć transplantologii jest wciąż znaczący niedobór narządów do transplantacji.

Każdy dawca może uratować życie nawet ośmiu osobom, a każdy dawca tkanek wspomaga życie jeszcze większej liczby chorych. Specjaliści podkreślają, jak ważne jest nie tylko zastanowienie się nad tym, czy chce się być dawcą, ale też, jeśli taka decyzja zapadnie, poruszenie tych tematów ze swoją rodziną.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO