Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Od soboty cała Polska w czerwonej strefie. Rząd powołuje Korpus Wsparcia Seniorów

piątek, 23 października 2020 09:21 / Autor: Michał Łosiak
Fot. KPRM
Michał Łosiak

Zakaz spotkań powyżej pięciu osób, ograniczenie działalności restauracji, poruszania się dzieci i młodzieży oraz powołanie Korpusu Wsparcia Seniorów – to nowe obostrzenia i działania rządu w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Przedstawił je dziś premier Mateusz Morawiecki, który dodał, że od soboty cała Polska znajdzie się w epidemiologicznej czerwonej strefie.

– Niestety, sytuacja jest nadal niedobra i dynamiczna. Dziś nastąpił wysoki przyrost zakażonych. Nasze działania muszą być bardzo zdecydowane – mówił premier Morawiecki.

Dziś w Polsce na 10 tysięcy łóżek dla chorych na Covid-19 zajętych jest 18 tysięcy. Ponadto w użyciu jest 39 procent dostępnych respiratorów. – Niepokoi nas tempo przyrostu. Obostrzenia będą miały skutek za około 10-14 dni. W przypadku gdyby nie działały, będziemy musieli dokonywać kolejnych ograniczeń – dodał szef rządu.

Główne założenia nowych obostrzeń, które wejdą w życie w sobotę, to objęcie całej Polski epidemiologiczną strefą czerwoną. Ponadto uczniowie w klasach 4-8 szkół podstawowych przejdą na zdalny tryb nauczania. Od godziny 8 do 16 osoby poniżej 16. roku życia będą mogły się poruszać w miejscach publicznych jedynie z osobą dorosłą.

Ograniczona została również działalność restauracji, pubów i kawiarni, które będą mogły świadczyć usługi jedynie „na wynos”. Rząd wprowadza także zakaz spotkań i aktywności grup powyżej pięciu onsób (wyjątki: osoby mieszkające razem i obowiązki zawodowe).

Powołany został także Korpus Wsparcia Seniorów w celu zaopiekowania się osobami starszymi powyżej 70 roku życia. – Prosimy seniorów o pozostanie w domach – zaapelował premier. W działanie korpusu zaangażowani mają być harcerze, organizacje pozarządowe i wojsko. Zawieszona została także działalność sanatoriów.

NOWEZASADY

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO