Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Nowy tomograf w szpitalu na Czarnowie. Minister Ziobro: Nadal będę wspierał ten znakomity szpital

czwartek, 16 stycznia 2020 12:28 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym wykonano już ponad 300 badań przy użyciu nowoczesnego tomografu, który został zakupiony ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro odwiedził dziś kielecką lecznicę, aby porozmawiać z dyrektorem na temat doposażenia placówki w sprzęt medyczny.

– Po rozmowach z dyrekcją szpitala  wiem, że to urządzenie w sposób istotny przyspiesza pracę całego szpitala, zwłaszcza w przypadkach nagłych. A czas znaczy często życie. To urządzenie może nawet trzykrotnie zwiększyć liczbę osób badanych w ciągu doby, więc to mówi samo za siebie – mówił podczas wizyty w Szpitalu Wojewódzkim minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

– Gdy zapytałem dyrektora technicznego tej placówki, jak można porównać wartość diagnostyczną tego urządzenia w stosunku do poprzedniego, dostałem odpowiedź, że to jak porównanie trabanta do mercedesa. To przemawia do mnie i pewnie do każdego, obraz z tego sprzętu pozawala na bardziej precyzyjną i skuteczną diagnozę. Będziemy chcieli dalej wspierać ten szpital i wszystkie placówki w województwie świętokrzyskim i pomimo słów krytyki ze strony opozycji, która twierdzi, że pieniądze powinny iść na inny cel, będę konsekwentnie realizował te działania. Uważam, że słusznym było rozszerzenie ustawowe przekazywania środków finansowych z Funduszu Sprawiedliwości na cele związane z ratowaniem życia ofiar wypadków, pożarów i nieszczęśliwych zdarzeń, a jeśli można tym sprzętem badać też pacjentów, którzy trafili do lecznicy  z innych powodów, to tylko się z tego cieszyć. Mogę zapewnić, że nadal będziemy wspierać ten znakomity szpital – dodał prokurator generalny.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym funkcjonuje największy w regionie Szpitalny Oddział Ratunkowy i jedyne Centrum Urazowe, gdzie trafiają osoby z najcięższymi obrażeniami. – Urządzenie jeszcze pachnie nowością, a już wykonało 300 badań. To są bardzo precyzyjne badania, bezpieczniejsze dla pacjenta, bo mniej narażające na promieniowanie. Oprócz tomografu otrzymaliśmy trzy aparaty USG wysokiej klasy i mniejszy sprzęt - powiedział Bartosz Stemplewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

W sumie z Funduszu Sprawiedliwości do świętokrzyskich placówek trafił sprzęt medyczny za ponad 8 milionów złotych.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO