Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Nowe linie kolejowe w Świętokrzyskiem. Z Kielc do Warszawy w nieco ponad godzinę

środa, 20 października 2021 13:47 / Autor: Magdalena Nowak
Nowe linie kolejowe w Świętokrzyskiem. Z Kielc do Warszawy w nieco ponad godzinę
Nowe linie kolejowe w Świętokrzyskiem. Z Kielc do Warszawy w nieco ponad godzinę
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

W ramach  programu inwestycyjnego Centralny Port Komunikacyjny w województwie świętokrzyskim powstanie ponad 70 kilometrów nowych linii kolejowych, a 200 kilometrów już istniejących zostanie zmodernizowanych – poinformował podczas wizyty w Kielcach Marcin Horała, wiceminister infrastruktury.

– Dzięki tym inwestycją osiągniemy znaczącą poprawę czasu przejazdu i znaczące zwiększenie częstotliwości połączeń, również dalekobieżnych. Przykładowo z Kielc do Warszawy będzie można dojechać w 1 godzinę 20 minut. Planujemy około 16 takich połączeń w ciągu doby – mówił Marcin Horała, podczas wizyty w regionie świętokrzyskim.

– To jednak nie tylko Kielce, bo cechą programu CPK jest włączanie również mniejszych i średnich miejscowości do tej sieci. Np. Końskie, Busko-Zdrój, Skarżysko-Kamienna otrzymają połączenia dalekobieżne – jeśli takich nie posiadają albo będzie ich zdecydowanie więcej. Na niektórych kierunkach będzie to absolutny przełom, choćby połączenie z Kielc do Tarnowa, którego obecnie w ogóle nie ma. Tymczasem pojawi się na tej trasie 8-10 połączeń dziennie. To konkretne przykłady tego jak codzienne życie zmieni się na plus w ramach realizacji programu inwestycyjnego – dodaje wiceminister infrastruktury.

Marcin Horała zapowiedział także, że już wkrótce rozpocznie się remont dworca PKP w Kielcach. Możliwe, że jeszcze w tym roku.

W konferencji prasowej dotyczącej CPK wzięli również udział świętokrzyscy parlamentarzyści: Anna Krupka, sekretarz stanu w ministerstwie kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, poseł Krzysztof Lipiec, poseł Marek Kwitek, senator Krzysztof Słoń a także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz oraz wicewojewoda Rafał Nowak.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO