Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Nowe dofinansowania na drogi. Samorządowcy poznali szczegóły

poniedziałek, 26 marca 2018 14:30 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
fot. kielce.uw.gov.pl
Dariusz Skrzyniarz

5 milionów złotych to maksymalna kwota dofinansowania jaką mogą otrzymać świętokrzyskie samorządy z rządowego „Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej”. . Gminy i powiaty mają szansę otrzymać 60 procent funduszy na inwestycje, a w wyjątkowych sytuacjach – 80. W urzędzie wojewódzkim podczas spotkania informacyjnego przedstawiciele samorządów dowiedzieli się o szczegółach nowych dofinansowań.

Marcin Piwnik, członek zarządu powiatu sandomierskiego mówił, że w ramach tego projektu urząd chciałby wyremontować ulicę Mickiewicza. - Jest to główna ulica w centrum Sandomierza,która przebiega w zasadzie przez całe miasto. Ona jest w fatalnym stanie i w ramach tego projektu chcielibyśmy ją wyremontować. To byłoby dla nas bardzo korzystne – mówił Marcin Piwnik.

Zastępca wójta Łopuszna Wiesław Gałka mówił, że gmina chciałaby uzyskać fundusze na przebudowę ulic żwirowych. - Mamy hierarchię ważności tych dróg. To zależy od tego, czy przy danej drodze zlokalizowane są budynki mieszkalne czy nie. Przede wszystkim uciążliwość dróg żwirowych dotyka tych, którzy przy nich mieszkają – wyjaśniał Wiesław Gałka.

Gminy będą mogły starać się o dofinansowanie na jedno zadanie, a powiaty na dwa. Standardowa dopłata do inwestycji sięga 60 procent kosztów. W przypadku biedniejszych samorządów program przewiduje nawet 80 procent dofinansowania. - To jest to, o co samorządy walczyły. W poprzednim programie mieliśmy 50 procent dofinansowania, co spotykało się z niechęcią, ponieważ był problem z wkładem własnym. Wnioski przyjmujemy do 15 kwietnia i mam nadzieję, że samorządy zdążą z dokumentami. Natomiast mamy w starym programie dużą listę wniosków pozalimitowych, na które nie starczyło pieniędzy. Myślę, że te wnioski przejdą do nowego naboru – mówił Jacek Sułek, dyrektor wydziału infrastruktury i rozwoju w ŚUW.

W ramach programu wspierającego lokalną infrastrukturę drogową nasze województwo ma do wykorzystania ponad 25 milionów złotych.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO