REGION
Najmłodsi i seniorzy spotkali się w Wojewódzkim Domu Kultury
Najmłodsi i najstarsi mieszkańcy województwa świętokrzyskiego spotkali się dziś podczas Międzypokoleniowego Dnia Aktywności zorganizowanego w Wojewódzkim Domu Kultury. Nie zabrakło występów artystycznych, okazji do spotkań, a poszczególne Kluby Seniora i instytucje zaprezentowały swoją działalność na specjalnie zorganizowanych stoiskach.
Międzypokoleniowe Dni Aktywności odbywają się w całym kraju i są organizowane przez Urzędy Wojewódzkie. – Aktywność seniorów jest bardzo duża, co widzę na spotkaniach z nimi. Są oni w znakomitej formie i jestem pełen podziwu. Świętokrzyskie seniorami stoi – zauważa wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.
Gościem honorowym wydarzenia była wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbara Socha. – Chcemy podsumować działania rządu dotyczące polityki społecznej. Chodzi o programy, które adresowane są dla rodzin, dzieci, ale również dla seniorów – informuje wiceminister.
Na miejscu spotykamy dzieci z Przedszkola Samorządowego w Chęcinach, które przygotowały specjalne przedstawienie. – Dla najmłodszych relacje z seniorami są bardzo ważne. Dzieciaki nie tylko otrzymują pomoc od starszych, ale też uczą się opieki nad nimi. Maluszki i seniorzy potrafią świetnie współpracować – tłumaczy nauczycielka Sylwia Mielczarz. – Bardzo lubię swoich dziadków. Z dziadziusiem mogę fajnie się pobawić, a babcia czyta mi bajki i smacznie gotuje – mówi nam pięcioletnia Madzia.
Do Wojewódzkiego Domu Kultury licznie przybyli także seniorzy. Bożena Orzech z Klubu Seniora w Bodzechowie zauważa, że młodsze i starsze pokolenia może się od siebie wzajemnie uczyć. – Przy naszym klubie mamy świetlicę, więc często nawiązujemy kontakt z dziećmi. Staramy się z nimi bawić i uczyć, a one obdarowują nas swoją miłością, prawie jak do dziadków – dodaje.
Swoje stoiska miały również instytucje i służby. Jak mówi podkomisarz Mariusz Bednarski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, funkcjonariusze chcieli przekazać zarówno seniorom, jak i dzieciom wiedzę na temat bezpieczeństwa. – Rozmawiamy o niebezpieczeństwach czyhających na osoby w różnym wieku. Seniorom zwracamy uwagę na ostrożność związaną chociażby z metodą „na wnuczka”, czy „na policjanta”, a najmłodszym o zachowaniu na drodze i używaniu odblasków.
https://emkielce.pl/region/najmlodsi-i-seniorzy-spotkali-sie-w-wojewodzkim-domu-kultury#sigProGalleria19949181d5