Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

[GALERIA] Na UJK powstało Centrum Symulacji Medycznej

piątek, 25 października 2019 14:23 / Autor: Magdalena Nowak
[GALERIA] Na UJK powstało Centrum Symulacji Medycznej
[GALERIA] Na UJK powstało Centrum Symulacji Medycznej
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Nowoczesne Monprofilowe Centrum Symulacji Medycznej dla Pielęgniarek i Położnych zostało otwarte na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Sale zostały wyposażone w  nowoczesny stymulatory do nauki czynności medycznych.

MCSM powstało  w wyremontowanym  budynku Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu. Składa się z sal umiejętności technicznych pielęgniarskich i położniczych, nowoczesnej sali wysokiej wierności opieki pielęgniarskiej i wysokiej wierności sali porodowej.  

– W sali niskiej wierności, przy użyciu trenażerów, studenci będą się uczyć podstawowych czynności manualnych medycznych, np. pobierania krwi, cewnikowania czy pielęgnacyjnych. W salach pośredniej wierności, studenci mają do czynienia z manekinami pełnopostaciowymi, uczą się czynności bardziej zaawansowanych, jednak tam symulatory nie pozwalają jeszcze na pełną komunikację - opowiada Agnieszka Kaleta, koordynator MCSM.

– Na drugim roku studenci mają już zajęcia w salach wysokiej wierności, tam nauka przebiegają według konkretnych scenariuszy i uczący się mają do czynienia z zaawansowanymi symulatorami pacjentów w różnym wieku - od noworodka do pacjenta geriatrycznego. Te symulatory zachowują się jak żywi ludzie, mają podstawowe czynności życiowe, można obserwować ich oddech czy podłączyć je do kardiomonitora – dodaje Agnieszka Kaleta.

Symulacja medyczna jest obecnie najnowocześniejszą metodą edukacyjną w kształceniu i doskonaleniu kadr medycznych w krajach europejskich. – Warto inwestować w rozwój nauki, w ciągu ostatnich 10 lat przeznaczyliśmy 120 milionów złotych  na Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu. Wszystko po to, aby nasi studenci uczyli się bliskiej relacji z pacjentem i mogli to wykorzystać w przyszłej pracy. Niezależenie od tego, w jakim szpitalu będą pracować nasi absolwenci, my ręczymy za jakość ich przygotowania do zawodu – zaznaczył prof. Jacek Semaniak, rektor UJK.

Koszt powstania obiektu to blisko 5 milionów złotych, które na ten cel przekazało Ministerstwo Zdrowia.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO