Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Na Raszówce będzie bezpieczniej

piątek, 01 września 2017 08:19 / Autor: Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

Zakręt na Raszówce to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w regionie świętokrzyskim. Teraz ma się to zmienić, bo drogowcy wylali tam specjalną nawierzchnię zapobiegającą poślizgom pojazdów. 

Już w zeszłym roku Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad postanowiła skrócić pas do wyprzedzania, ograniczono też prędkość z 70 km/h do 50 km/h. Dodatkowo zamontowano na wniosek mieszkańców lustra, aby bez problemu mogli wyjeżdżać ze swoich posesji. Pomimo zmian, wypadki nadal się zdarzały, a ostatni tragiczny w skutkach miał miejsce 25 lipca tego roku. W wyniku zderzenia dwóch samochodów zginęły trzy osoba, a jedna została ranna. – Nie od dziś wiadomo, że góra Raszówka to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na drodze krajowej S74. Dlatego też wnioskowałem do GDDKiA o położenie dodatkowej nawierzchni o podwyższonym stopniu szorstkości. W 2016 roku nie udało się to z powodu braku środków finansowych, ale w tym na szczęście można było to zrobić. Kilkanaście lat temu taka warstwa była już położona i obserwowaliśmy, że liczba wypadków drastycznie spadła – mówi Tomasz Zbróg, radny Sejmiku Województwa.

Nowa nawierzchnia została wykonana w technologii slurry seal, co oznacza, że drogowcy położyli tam podwójną warstwę cienkiego dywanika bitumicznego. Ma ona zapobiegać poślizgom pojazdów. Koszt wykonania ponad kilometrowego odcinka kosztowała 260 tysięcy złotych. 

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO