REGION
Na Ponidziu powstaje niezwykłe miejsce. "Aby uwrażliwiać na przyrodę"
Trwa budowa Ośrodka Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu w Umianowicach w gminie Kije. Będą odbywać się w nim konferencje naukowe, praktyki dla studentów kierunków przyrodniczych oraz realizowane będą tam projekty naukowo - badawcze związane z ochroną środowiska przyrodniczego.
Projekt obejmuje budowę Ośrodka Edukacji Przyrodniczej wraz z zapleczem edukacyjno-technicznym w malowniczym terenie, obejmującym obszary Natura 2000 i Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. – To jest miejsce przyrodniczo szczególne, miejsce śródlądowej delty rzeki Nidy – to ewenement przyrodniczy na skalę polską, a nawet europejską, a w dodatku przecięty linią kolei wąskotorowej. Chcemy aby edukacja odbywała się tutaj w sposób czynny, żeby dzieci, które tutaj przyjadą spędzały dzień zaglądając do ogródka, czy zwierząt, które będą tutaj hodowane – np. konika polskiego czy krów – mówi marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Będkowski. – Myślimy, że ten projekt zyska na popularności nie tylko naszego województwa, ale będzie służył dzieciom i młodzieży z całej Polski – dodaje marszałek.
Jak podkreśla Marek Jońca, członek zarządu województwa podkreśla, że przyroda w Umianowicach pięknie się utrzymuje. – Odtworzenie tutaj środowiska naturalnego nie będzie stwarzało ogromnych zabiegów, dlatego decyzja, że tutaj powstanie centrum edukacji przyrodniczej. Do tego dochodzi 100-letnia kolejka wąskotorowa, w przywróceniu jej świetności zaangażowało się województwo świętokrzyskie. Oprócz budynku głównego powstanie tu obora, stodółka, wybieg dla zwierząt – wymienia Marek Jońca.
Koszt obiektu 22 miliony złotych , rocznie obiekt może pomieścić około 55 osób
Jak informuje Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych ośrodek powstaje po to aby pokazywać przyrodę, uwrażliwiać i zdobywać doświadczenia terenowo-warsztatowe. – W ten sposób można się przekonać się, że kontakt z przyrodą jest czymś najpiękniejszym co może się nam przytrafić. Niezwykle ważne jest również zachowanie bioróżnorodności. Człowiek niestety przyczynia się do tego, że bioróżnorodność staje się coraz gorsza, a od tego zależy przyszłość naszych pokoleń. Bioróżnorodność to nic innego jak ogromna liczba gatunków roślin, zwierząt czy siedlisk, która decyduje o jakości naszego życia. Nie da się nikogo przekonać do idei troski o naturalne środowisko bez pokazania tego w terenie – dodaje dyrektor Tomasz Hałatkiewicz.
Obiekt powinien być otwarty wiosną 2022 roku. Ogólny koszt projektu wynosi prawie 22 miliony złotych, z czego ponad 15 milionów to dofinansowanie z Unii Europejskiej.
https://emkielce.pl/region/na-ponidziu-powstaje-niezwykle-miejsce-aby-pokazywac-i-uwrazliwiac-na-przyrode#sigProGalleria89ee7e95e0