Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Muzeum Wsi Kieleckiej zrealizuje dwa projekty. Otrzymało dofinansowanie z ministerstwa

czwartek, 14 maja 2020 18:59 / Autor: Beata Kwieczko
Muzeum Wsi Kieleckiej zrealizuje dwa projekty. Otrzymało dofinansowanie z ministerstwa
Muzeum Wsi Kieleckiej zrealizuje dwa projekty. Otrzymało dofinansowanie z ministerstwa
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Muzeum Wsi Kieleckiej otrzymało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prawie 50 tysięcy złotych dofinansowania na realizację dwóch projektów. Pierwszy dotyczy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, drugi obrzędowości ludowej oraz polskich tradycji związanych z chlebem.

Pierwszy projekt nosi tytuł "Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - symbol bestialstwa niemieckich pacyfikacji na narodzie polskim" i na jego realizację Muzeum Wsi Kieleckiej otrzymało 25 tysięcy złotych. Drugie przedsięwzięcie to "Chleb w polskiej tradycji ludowej", a dofinansowanie do niego wynosi 24 tysięcy złotych.

- Na rozstrzygnięcie wniosków czekaliśmy z drżeniem serca. My te projekty pisaliśmy i aplikowaliśmy o pieniądze jeszcze w listopadzie, a więc przed pandemią, dlatego zakładają one udział znacznej grupy osób - mówi Beata Ryń, rzecznik prasowy Muzeum Wsi Kieleckiej. - Teraz sytuacja się zmieniła, ale na szczęście Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest otwarte na dostosowywanie tych projektów do nowej rzeczywistości - dodaje.

Partnerem Muzeum Wsi Kieleckiej w realizacji pierwszego zadania jest Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach. W ramach projektu odbędzie się m.in. III Konferencja naukowa "Wieś polska podczas II wojny światowej" poświęcona stratom osobowym.

- Jest to znakomite przedsięwzięcie, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem, dlatego chcemy je kontynuować. Realizacja tej konferencji została zaplanowana na wrzesień, ale nie wiemy, jaka będzie sytuacja, dlatego modyfikacja zakłada, że będzie ona transmitowana w internecie. Zakładamy również możliwość zadawania pytań - informuje Beata Ryń.

W ramach projektu ukaże się też zerowy numer "Roczników Michniowskich" - cyklicznego periodyku historycznego, a także zostanie stworzona i udostępniona wystawa "Pamiętam ten straszny dzień - niemieckie pacyfikacje polskich wsi w latach 1939-40" autorstwa dr Katarzyny Jedynak.

- Doktor Katarzyna Jedynak dotarła do unikatowych fotografii i materiałów źródłowych, które nie były dotąd publikowane w Polsce. Uzyskała je z muzeów niemieckich. Będziemy chcieli promować tę wystawę nie tylko w regionie, ale również poza granicami kraju. Ekspozycja zostanie przetłumaczona na język angielski - mówi Beata Ryń.

Drugie zadanie "Chleb w polskiej tradycji ludowej" będzie polegało na prezentacji obrzędowości ludowej oraz polskich tradycji związanych z chlebem podczas wydarzenia plenerowego, które ma się odbyć również we wrześniu w Parku Etnograficznym w Tokarni. 

- Chleb był zawsze ważnym elementem całorocznej obrzędowości chłopskiej. Jego symbolika towarzyszyła chłopom w życiu codziennym, ale również agrarnym i religijnym. Pisząc ten projekt chcieliśmy przybliżyć odbiorcom symbolikę chleba, tradycje i dawną obrzędowość ludową, która jej towarzyszyła. Wiele zespołów zadeklarowało, że chce pokazać publiczności tę obrzędowość podczas Święta Chleba, które odbywa się co roku we wrześniu - tłumaczy rzeczniczka Muzeum.

W przypadku, gdy nie uda się zorganizować wydarzenia ze względu na utrzymujące się ograniczenia związane z pandemią, formuła przekazu zostanie zmieniona i odbędzie się na zasadzie prezentacji online.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO