REGION
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie ruszy za rok
Muzeum Wsi Kieleckiej podpisało umowę z firmą Erekta Budownictwo sp. z o.o. na rozbudowę i modernizację Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Inwestycja, która ma kosztować ponad 21 milionów złotych, ma być zrealizowana do września przyszłego roku. Ekspozycję będzie można zwiedzać od listopada 2019 roku.
Inwestycja ma obejmować prace budowlane, instalacyjne i wykończeniowe oraz urządzenie wystawy stałej i wystaw czasowych, które mają mieć formę multimedialną.
- Tematyka wystaw będzie związana z tym, co się działo na wsi w latach 1939-45, będzie część dotycząca współpracy wsi z ruchem oporu i z tym, co się działo w Polce na wsiach na kresach wschodnich, jak również część poświęcona mniejszościom narodowym na wsi i ich losowi oraz tym, czym się zajmowała wieś w latach 1939-45 - mówi Mariusz Masny, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej i dodaje, że Mauzoleum ma w swoich zasobach około dwóch tysięcy różnego rodzaju pamiątek.
Dyrektor Masny podkreśla, że rozbudowa i modernizacja Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie jest jedną z najbardziej wyczekiwanych inwestycji, nie tylko dla Muzeum Wsi Kieleckiej, ale również dla całego regionu, a nawet kraju. - To inwestycja oczekiwana nie tylko przez środowiska związane z architekturą, ale przez mieszkańców. Już po wojnie mieszkańcy próbowali upamiętniać to, co się zdarzyło w Michniowie w dniach 12 i 13 lipca 1943 roku, gdzie cała wieś praktycznie została zrównana z ziemią. W latach 70-tych powstała większa Izba Pamięci, a od 1988 roku pojawiła się idea powstania obiektu, który mówiłby o trudnej historii wsi podczas okupacji niemieckiej. W 1991 roku powstała Fundacja Pomnik Mauzoleum, która opiekowała się tym obiektem. W 1999 muzeum podpisało umowę w ramach której zaczęło współpracować z tą fundacją, dziewięć lat później przekazano środki finansowe, a w 2010 roku przystąpiono do robót. Teraz prace rozpoczną się jak najszybciej to będzie możliwe - relacjonuje.
Realizacją przedsięwzięcia zajmie się konsorcjum firm Erekta Budownictwo sp. z o.o. i Expo Factor sp. z o.o. z Warszawy.
- To piękny projekt i wspaniałe wyzwanie. Oprócz prac budowlanych musimy wytworzyć tam dość duży ładunek artystyczny i zgrać wszystko z wizją głównego projektanta projektu, co będzie wymagało dużo ustaleń i różnych kompromisów, ale jestem jak najlepszej myśli i mam nadzieję, że zrealizujemy ten projekt w wyznaczonym terminie - mówi Filip Tuszyński, prezes firmy Erekta Budownictwo.
Firma jest obecnie w trakcie realizacji Muzeum Komiksu w Łodzi, a lada dzień podpisze umowę na rozbudowę Szpitala Zespolonego w Radomiu.
Całkowita wartość projektu wynosi ponad 21 milionów złotych, z czego 10 milionów złotych pochodzi z budżetu programu "Infrastruktura i środowisko", którym zarządza Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a 53 procent z budżetu samorządu województwa świętokrzyskiego.