Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Martyrologia wsi polskich w nowej odsłonie

wtorek, 10 lipca 2018 11:42 / Autor: Beata Kwieczko
Martyrologia wsi polskich w nowej odsłonie
Martyrologia wsi polskich w nowej odsłonie
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Historię polskiej wsi w okresie II wojny światowej pod dwiema okupacjami przedstawia portal edukacyjny martyrologiawsipolskich.pl, który działa od dzisiaj na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej. Autorami projektu są Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Wsi Kieleckiej.

 

Portal martyrologiawsipolskich.pl powstał w ramach prac nad rozbudową i modernizacją istniejącego już od 2011 roku portalu Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

- Głównym celem portalu jest informacja i edukacja. Przygotowaliśmy go po to, żeby informować o tragizmie wsi polskiej w okresie II wojny światowej, ale również o bieżących wydarzeniach, o aktywności Muzeum Wsi Kieleckiej, Mauzoleum w Michniowie, Instytutu Pamięci Narodowej w kontekście działań, które są związane z upamiętnianiem ofiar pacyfikacji wsi polskich - mówi doktor Rafał Leśkiewicz z Instytutu pamięci Narodowej.

Portal składa się z kilku elementów. W poszczególnym modułach zaprezentowano wszelkie formy represji jakim podlegała wieś w okresie okupacji niemieckiej i sowieckiej z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych ziem polskich, w tym Kresów Wschodnich i ziem wcielonych do III Rzeszy. Użytkownicy znajdą tu również bogaty materiał ikonograficzny, źródłowy i dokumentacyjny, w tym niezwykle wymowne filmy i audycje radiowe, dostępne w nowoczesnej formie.

- Portal powstał na przełomie 2009 i 2010 roku w kieleckiej Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej. Zainteresowaliśmy ówczesne władze Mauzoleum w Michniowie i dyrekcję Muzeum Wsi Kieleckiej, ale w realizacji tego pomysłu mieliśmy też wsparcie marszałka Adama Jarubasa i rozpoczęliśmy prace nad powstaniem tego portalu. W pierwszej odsłonie zaczął funkcjonować w 2011 roku. Powstanie takiego portalu wcale nie jest takie łatwe, bo to jest ciężka i mozolna praca kilkuset archiwistów z IPN w całej Polsce. Są zbierane materiały i jest robiona potężna kwerenda w IPN i dzięki tym materiałom mamy tzw. wsad do tego portalu - opowiada o powstaniu portalu Leszek Bukowski z kieleckiej delegatury IPN i apeluje jednocześnie do wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek pamiątki związane z martyrologią wsi polskich do przekazywania ich do IPN lub Muzeum Wsi Kieleckiej.

- Na świecie czy w Europie znane są pojedyncze pacyfikacje, które urosły do rangi symbolu. Dzisiaj Instytut Pamięci Narodowej pokazuje w nowej odsłonie portal 817 polskich wsi spacyfikowanych w czasie okupacji niemieckiej. Myślę, że jest to początek drogi, aby z opowieścią naszych dziejów w okresie II wojny światowej pójść poza nasze granice i jest to bardzo potrzebne - tłumaczy ideę powstania portalu doktor Jarosław Szarek, prezes IPN-u.

W ubiegłym roku sejm ustalił nowe święto państwowe, jakim jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Przypada ono na dzień 12 lipca i jest wyrazem hołdu dla mieszkańców polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej. W związku z tym tego dnia w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie odbędą się uroczystości upamiętniające pomordowanych. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15 mszą świętą, po której zostaną przeczytane listy i wygłoszone przemówienia. O godzinie 16.30 rozpocznie się koncert "Stabat Mater", który wykona Masovia Baroque Orchestra. Po nim nastąpi uroczyste złożenie kwiatów przed mogiłą pomordowanych mieszkańców Michniowa. Uroczystości zakończy konferencja "Spotkanie pokoleń", która odbędzie się w Ośrodku Kultury Michniowskiej. Podczas spotkania wypowiedzą się świadkowie pacyfikacji Michniowa, potomkowie ofiar, a także historycy Muzeum Wsi Kieleckiej i Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. W czasie uroczystych obchodów w Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie zostanie zaprezentowana również wystawa "817. Poznaj tę historię" autorstwa doktor Katarzyny Jedynak z Muzeum Wsi Kieleckiej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO