Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Władze województwa oddały hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej

piątek, 10 kwietnia 2020 12:28 / Autor: Michał Łosiak
Fot. UMWŚ
Michał Łosiak

W Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej, przed pomnikiem Przemysława Gosiewskiego i przed tablicą smoleńską na kieleckiej katedrze władze województwa świętokrzyskiego oddały hołd ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

Marszałek Andrzej Bętkowski złożył kwiaty pod pamiątkową tablicą, wmurowaną w ścianę tzw. Kaplicy Katyńskiej w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. – Dziś w sposób szczególny, w oddaleniu, by nie narażać innych, składamy hołd i czcimy pamięć ofiar katastrofy i wszystkich poległych w Smoleńsku, Kozielsku i Ostaszkowie, innych miejscach, gdzie spoczywają polscy oficerowie – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski. – Ważna jest nasza pamięć o poległych, budowanie narodowej tożsamości, wspólna modlitwa – dodał.

Hołd tym, którzy zginęli w lotniczej katastrofie 10 kwietnia 2010 roku oddano również przed pomnikiem znajdującym się na kieleckiej Karczówce, a także przed tablicami przy kieleckiej bazylice katedralnej oraz przed pomnikiem Przemysława Gosiewskiego, związanego z Kielecczyzną wicepremiera i posła na Sejm RP. Znicz pamięci ku czci ofiar sowieckiego totalitaryzmu zapłonął, w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej, przy Pomniku Katyńskim - symbolicznym grobie pomordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze mieszczącym się na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach.

- Mija dekada od katastrofy pod Smoleńskiem. Śmierć ponieśli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej oraz wielu przedstawicieli polskiego życia politycznego i społecznego, nauki, kultury, wojska... Zginęli pełniąc zaszczytną służbę Narodowi Polskiemu. Ta tragedia to niepowetowana strata dla nas wszystkich. Pamiętamy o tym, co wydarzyło się tego kwietniowego poranka, pamiętamy o ofiarach katastrofy, a symbolem tej pamięci są składane kwiaty i zapalane znicze – powiedział wojewoda Zbigniew Koniusz. W uroczystościach wzięli również udział przewodniczacy Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś oraz poseł Krzysztof Lipiec.

(Fot. UMWŚ)

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO