Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Maile od "Policji", w nich informacja o aresztowaniu. Kto je wysyła?

piątek, 30 września 2022 12:18 / Autor: Wojciech Dudkowski
Maile od "Policji", w nich informacja o aresztowaniu. Kto je wysyła?
Maile od "Policji", w nich informacja o aresztowaniu. Kto je wysyła?
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Na skrzynki mailowe przychodzą tajemnicze wiadomości. Ich autorem jest „CBZC Policja”, a w treści jest informacja o zarzutach i aresztowaniu. „Nie wysyłamy takich maili” – zaprzeczają świętokrzyscy funkcjonariusze.

MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI KARNEJ DLA NIELETNICH

Proszę zapoznać się z zarzutami wobec Pana w dokumencie załączonym do niniejszej wiadomości, a następnie skontaktować się z nami.

W przeciwnym razie musielibyśmy dokonać aresztowania.

Adam CIEŚLAK – Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości” – to treść wiadomości. Do listu dołączony jest także załącznik w formacie PDF.

Nadawca podpisany jest jako „CBZC Policja”, w rzeczywistości jest to adres założony na popularnym serwisie Gmail "4.cbzc.policja.gov.pl@gmail.com".

– Nie znam takiej praktyki w Polsce, żeby Policja wysyłała jakiekolwiek maile, gdzie prosimy, aby zapoznać się, by zapoznać się z zarzutami, bo w przeciwnym razie dojdzie do aresztowania. Jeżeli mamy kogoś zatrzymać, to po prostu to robimy, bez wcześniejszego ostrzegania mailowego – wyjaśnia Maciej Ślusarczyk z zespołu prasowego świętokrzyskiej policji.

Policjant radzi także, aby nie otwierać załączników w tego typu wiadomościach, gdyż może znajdować się tam złośliwe oprogramowanie.

– Zrezygnowałbym w ogóle z otwierania takich wiadomości – dodaje.

Otwierając wiadomości e-mail od firm i instytucji należy zachować szczególną ostrożność, sprawdzać nadawcę i treść. Oszuści mają wiele metod na uśpienie naszej czujności.

Tag: Policja EMAIL
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO