Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Leśnicy rozpoczęli nasadzenia. Posadzą 13 milionów drzew i krzewów!

czwartek, 01 kwietnia 2021 11:42 / Autor: Aleksandra Rękas
Leśnicy rozpoczęli nasadzenia. Posadzą 13 milionów drzew i krzewów!
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu
Leśnicy rozpoczęli nasadzenia. Posadzą 13 milionów drzew i krzewów!
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Trwa wiosenna kampania odnowieniowa lasów w nadleśnictwach naszego regionu, czyli sadzenie drzewek w miejscach, w których w ostatnich miesiącach wycięto rośliny starego pokolenia. W ciągu całego roku, przybędzie nam aż 35 milionów drzew i krzewów.

Leśnicy sadzą drzewka tam, gdzie nie mają one szansy obsiać się w sposób naturalny. 

- Wiosną sadzimy około jednej trzeciej tego, co pojawia się w całym roku – większość drzewek sadzonych jest jesienią. Na Nadleśnictwo Daleszyce, w ramach wiosennego nasadzenia przypada 90 tysięcy sadzonek. Są to drzewka wielu gatunków – przede wszystkim dęby, buki, klony, jawory, lipy. Staramy się przebudować strukturę lasów i na miejscu dawnych litych sośnin posadzić drzewa liściaste, oczywiście jeśli warunki na to pozwalają – opowiada Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.

Ale pojawią się też sadzonki sosen. Jest to drzewo którego nie da się zastąpić.

- Przy okazji staramy się wprowadzać gatunki owocodajne i miododajne. Mamy na uwadze dzikie pszczoły, trzmiele i inne gatunki owadów. Pojawią się więc głogi, jarzęby, dzikie jabłonie i grusze, czereśnie ptasie. To w sumie kilkanaście gatunków – wylicza.

Cała akcja nasadzenia potrwa najpóźniej do dziesiątego kwietnia. W tym roku, dzięki długo utrzymującej się pokrywie śnieżnej i opadom deszczu, wilgoć gleby jest duża. W całej Polsce w tym roku posadzonych zostanie 450 milionów drzew i krzewów

Paweł Kosin odniósł się także do mapy wycinki drzew, którą opublikowała inicjatywa Lasy i Obywatele. Forma, jakiej zostały na niej przestawione informacje, według leśników wprowadza odbiorców w błąd.

- Mapa opiera się na faktach, ponieważ bazuje na ogólnodostępnych danych z Banku Danych o Lasach. Można tam sprawdzić informacje na temat każdego kawałka lasu. Jednak wizualizacja tych danych jest manipulacją. Osoby niemające fachowej wiedzy mogą odnieść wrażenie, że w ciągu ja bliższych lat zasoby polskich lasów zostaną drastycznie ograniczone. To wbrew faktom – rośnie nam liczba drzew w lasach i średni wiek drzewostanu – zaznacza Paweł Kosin.

Jak dodaje, na mapie zaznaczone są wszystkie cięcia które odbywają się w ciągu 20 lat, podczas gdy w niektórych miejscach rośnie już nowe pokolenie drzew. Wszystkie szczegóły dotyczące wycinek w lasach znajdują się na fejsbukowym profilu Nadleśnictwa Daleszyce

Fot. Lasy Państwowe

mapka

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO