Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Leczenie uzdrowiskowe dzieci i młodzieży w ramach NFZ

poniedziałek, 15 kwietnia 2024 11:23 / Autor: Maria Karyś
Leczenie uzdrowiskowe dzieci i młodzieży w ramach NFZ
Leczenie uzdrowiskowe dzieci i młodzieży w ramach NFZ
Maria Karyś
Maria Karyś

Leczenie uzdrowiskowe dzieci i młodzieży jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub w przychodni. Jego cel to rehabilitacja, leczenie chorób przewlekłych oraz profilaktyka przy wykorzystaniu między innymi naturalnych zasobów leczniczych. Kto może skorzystać z tego rodzaju leczenia?

O skierowaniu dziecka na leczenie uzdrowiskowe zawsze decyduje lekarz i jest przeznaczone dla dzieci, które ukończyły trzy lata. Najczęściej leczone schorzenia w uzdrowiskach to choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, otyłość, choroby ortopedyczno-urazowe czy choroby reumatologiczne.

- Chorzy mogą zostać zakwalifikowani na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne lub szpitalne. Ten pierwszy rodzaj jest przeznaczony dla dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Leczenie trwa 21 dni, w ciągu których wykonywane są minimum 54 zabiegi fizjoterapeutyczne, średnio trzy zabiegi dziennie. Natomiast uzdrowiskowe leczenie szpitalne jest przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku od trzeciego do osiemnastego roku życia. Podczas 27-dniowego leczenia, wykonują minimum 66 zabiegów fizjoterapeutycznych, średnio trzy zabiegi dziennie - mówi Agnieszka Białas-Sitarska, rzecznik świętokrzyskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

W uzdrowisku wykorzystywane są różne bogactwa surowców naturalnych i czynniki fizyczne tj.: wody mineralne, borowiny, bodźce klimatoterapeutyczne, hydroterapia, fizykoterapia czy kinezyterapia. W czasie pobytu, w zależności od profilu uzdrowiska, a także od potrzeb i wskazań dzieci i młodzież mogą skorzystać m.in. z: balneoterapii - leczenia z użyciem surowca naturalnego, hydroterapii, ciepłolecznictwa, światłolecznictwa, elektroterapii, masażu leczniczego czy edukacji dla zdrowia (nauki zdrowego trybu życia). Jest również zapewniona nauka szkolna na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Dlatego leczenie może odbywać się przez cały rok, nie tylko w okresie wakacyjnym.

- Pobyt dziecka w uzdrowisku jest całkowicie bezpłatny. Finansuje go Narodowy Fundusz Zdrowia. W regionie świętokrzyskim z uzdrowiskowego leczenia szpitalnego skorzystało 74 osoby, natomiast 73 pacjentów wyjechało razem z opiekunem na leczenie sanatoryjne - dodaje Białas-Sitarska.

Wszystkie poradniki dostępne są na stronie https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/poradnik-pacjenta/

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO