Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Kolejny odcinek S74 w realizacji. Powstanie 30 kilometrów ekspresowej trasy

czwartek, 28 marca 2024 13:29 / Autor: Aleksandra Rękas
Kolejny odcinek S74 w realizacji. Powstanie 30 kilometrów ekspresowej trasy
Kolejny odcinek S74 w realizacji. Powstanie 30 kilometrów ekspresowej trasy
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad realizuje kolejny odcinek S74 w naszym regionie. Podpisano już umowę na zaprojektowanie i wybudowanie 30 kilometrów ekspresowej trasy, między Cedzyną a Łagowem.

Jak informuje Małgorzata Pawelec-Buras ze świętokrzyskiego oddziału GDDKiA, wspomniany odcinek to najdłuższy z sześciu realizowanych obecnie fragmentów drogi. Skomunikuje on Łódzkie, Świętokrzyskie i Podkarpackie. To zarazem najdroższa inwestycja drogowa w historii naszego województwa.

- Zgodnie z podpisaną umową, wyłoniony w przetargu wykonawca, Mota-Engil Central Europe, zaprojektuje i wybuduje drogę za około 1,1 miliarda złotych. Ma zrobić to w ciągu 39 miesięcy, z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych – wyjaśnia Pawelec-Buras.

Nową trasą pojedziemy w pierwszym kwartale 2028 roku. Jak dodaje rzecznik, odcinek o długości około 30 kilometrów biec będzie głównie po nowym śladzie na północ od istniejącej DK74, tworząc obwodnicę Łagowa.

- W ramach zlokalizowanej w powiecie kieleckim inwestycji, zaplanowano budowę czterech węzłów drogowych - Radlin, Wola Jachowa, Makoszyn i Łagów, obwodu utrzymania drogi w Woli Jachowej i dwóch miejsc obsługi podróżnych w Górnie – informuje.

W ramach inwestycji powstanie 16 wiaduktów w ciągu S74 i nad drogą ekspresową, a także 13 mostów w ciągu drogi ekspresowej i innych dróg publicznych. Przewidziano przejście dla zwierząt typu zielony most i ponad trzydzieści przepustów.

Fot. GDDKiA

MicrosoftTeams-image_1.png

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO