Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Kolejne składowisko w Nowinach. Wójt przeznacza ponad 25 tys. na jego monitoring

poniedziałek, 27 kwietnia 2020 12:05 / Autor: Weronika Kępa
Fot. Marta Herbergier
Weronika Kępa

Od pożaru nielegalnego składowiska chemikaliów przy ulicy Perłowej w Nowinach minął tydzień. Jak się okazuje, tuż obok, przy ulicy Składowej, istnieje kolejne tego typu miejsce. Wójt gminy postanowił podjąć zdecydowane kroki w kierunku jego zabezpieczenia oraz utylizacji odpadów.

W piątek, 24 kwietnia, Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Sitkówka-Nowiny, poinformował o trwających pracach porządkowych przy ulicy Składowej, które zostały podjęte na żądanie gminy przez firmę będącą właścicielem terenu. Czynności te polegały na oczyszczeniu i zabezpieczeniu miejsca. Gmina zleciła również wykonanie monitoringu na własny koszt.

- Jego montaż rozpocznie się we wtorek (28 kwietnia). Zamówiliśmy dwanaście kamer, rejestrator, czujniki ruchu, a także system alarmowy sterowany zdalnie. Ta inwestycja będzie gminę kosztować 25,5 tysiąca złotych. Dodatkowo, niemal dwa tysiące złotych miesięcznie będziemy płacić za prowadzenie monitoringu i dozór terenu - informuje Sebastian Nowaczkiewicz,.

- Rozpoczęliśmy też postępowanie z art. 26a Ustawy o odpadach. Przepis ten pozwala nam na pominięcie pewnego fragmentu ścieżki administracyjnej i szybsze usunięcie odpadów. Jednocześnie wysyłamy zapytania ofertowe do firm, które mogłyby przeprowadzać analizę chemiczną zawartości znajdujących się przy ulicy Składowej beczek, tak aby w następnym kroku móc ogłosić przetarg na ich utylizację. Analiza chemiczna potrwa około dwóch miesięcy. Myślę, że do jesieni bieżącego roku pozbędziemy się tego składowiska - tłumaczy wójt.

Nowy numer!
47/2020 47/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO