Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Kolejne gminy z dofinansowaniem na usuwanie azbestu

wtorek, 28 marca 2023 13:33 / Autor: Aleksandra Rękas
Kolejne gminy z dofinansowaniem na usuwanie azbestu
Kolejne gminy z dofinansowaniem na usuwanie azbestu
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Kolejne gminy otrzymają wsparcie finansowe na usuwanie azbestu. Dziś (28 marca) w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska podpisano umowy – skorzystają mieszkańcy gmin Radoszyce, Raków, Pińczów, Ćmielów, Łopuszno oraz Secemin.

Program związany z usuwaniem azbestu funkcjonuje już od kilku lat. Jak podkreśla Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, obecna edycja jest rekordowa pod względem finansowym.

- Zwiększyliśmy środki na usuwanie azbestu o sto procent. Utylizujemy nie tylko pokrycia dachowe, ale i rurociągi. Każda gmina może otrzymać dofinansowanie nawet do stu procent kosztów kwalifikowanych. To maksymalnie 700 złotych dopłaty do tony utylizowanego azbestu. Zachęcamy mieszkańców, by zgłaszali się do gmin – mówi Ryszard Gliwiński.

Jedną z gmin, która podpisała dziś umowę na usuwanie azbestu jest Opatów.

- Gmina Opatów po raz kolejny uczestniczy w tym programie. Otrzymaliśmy łącznie 33 tysiące złotych z wojewódzkiego i narodowego funduszu ochrony środowiska – wyjaśnia Grzegorz Gajewski, burmistrz Opatowa.

Dzięki wsparciu, mieszkańcy nie czekają w kolejkach, a szkodliwy azbest jest utylizowany na bieżąco.

- Mieszkańcy, którzy chcą pozbyć się azbestu mogą zgłaszać się do Urzędu Miasta i Gminy Opatowa – dodaje burmistrz.

Do tej pory, dzięki wsparciu WFOŚiGW w Kielcach udało się zutylizować w sumie 104 591 Mg azbestu, co daje powierzchnię blisko siedmiu milionów metrów kwadratowych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO