Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Kolejna partia alkoholu zostanie wykorzystana do walki z koronawirusem

czwartek, 09 kwietnia 2020 10:48 / Autor: Beata Kwieczko
Fot. Krajowa Administracja Skarbowa
Beata Kwieczko

Ponad 300 litrów wysokoprocentowego alkoholu otrzymało Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach od Świętokrzyskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Alkohol, który pochodzi z przestępstw zostanie wykorzystany do wytworzenia preparatów do dezynfekcji.

Przekazanie odbyło się w magazynie Świętokrzyskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Kielcach. - To już druga partia wysokoprocentowego alkoholu, skonfiskowanego przez świętokrzyskich funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej podczas działań kontrolnych, który trafi do podmiotów stojących na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem. Pierwsza została przekazana kilka dni temu do Straży Pożarnej - mówi Joanna Kępa, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Kielcach.

- Alkohol został zatrzymany jako dowód w postępowaniu karno-skarbowym, a sąd orzekł przepadek na rzecz Skarbu Państwa. Zostanie on wykorzystany do wytworzenia preparatów do dezynfekcji rąk, przedmiotów, powierzchni i środków transportu, które wymagają odkażania - dodaje.

Alkohol nie posiada etykiet ani akcyzy. - Jest różnie pakowany w zależności od tego, jak był zajęty z przestępstw. Najczęściej funkcjonariusze zatrzymywali go na bazarach podczas kontroli albo w wyniku nielegalnego przewozu, sprzedaży w domach lub przetrzymywania w piwnicach i na posesjach. Stanowił dowód w postępowaniu karno-skarbowym, w którym były prowadzone sprawy sądowe. W obecnej sytuacji sędziowie szybko je kończą, dzięki czemu możemy ten alkohol przekazać do innych potrzeb - tłumaczy Joanna Kępa.

W przekazaniu uczestniczyli wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Krzysztof Ołownia oraz dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Kielcach Sławomir Podkówka.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO