Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Kadrówka wyruszy z Oleandrów. 12 sierpnia dotrze do Kielc

piątek, 05 sierpnia 2022 14:23 / Autor: Michał Łosiak
Kadrówka wyruszy z Oleandrów. 12 sierpnia dotrze do Kielc
Fot. Dariusz Skrzyniarz
Kadrówka wyruszy z Oleandrów. 12 sierpnia dotrze do Kielc
Fot. Dariusz Skrzyniarz
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Już w sobotę, 6 sierpnia, z krakowskich Oleandrów do Kielc wyruszy Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. W wyprawie weźmie udział 150 osób. Uroczystości zaczną się jednak znacznie wcześniej.

To już 57. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. W piątek, 5 sierpnia o godzinie 17, uczestnicy zejdą do podziemi Katedry Wawelskiej, aby złożyć hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

– Później, w uroczystym marszu, przejdziemy przez Kraków, aby o godzinie 20.30 stanąć na najpiękniejszym krakowskim kopcu – Kopcu Józefa Piłsudskiego na Sowińcu. To Mogiła Mogił. W tym roku będziemy tam składali dwie ziemie z naszego regionu. Jako pierwszy ziemię  z miejscowości Biały Ług, gdzie odkryliśmy ciała dwóch żołnierzy Armii Krajowej, złoży Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski. Ziemię złoży również Dominik Łukasik, burmistrz Wodzisławia – mówi Dionizy Krawczyński, komendant marszu.

W sobotę, 6 sierpnia z samego rana, uczestnicy oddadzą hołd żołnierzom Legionów i wyruszą w stronę Kielc. Do stolicy regionu dotrą 12 sierpnia po przejściu 120 kilometrów.

– Zaproszenie do udziału w uroczystościach przy 35 stopniach Celsjusza to rzecz karkołomna, ale proszę o to, aby pojawić się w kilku miejscach, gdzie jest cień. O godzinie 12.20 zapraszam na Cmentarz Legionowy, gdzie złożymy kwiaty. Około 12.40 spotkamy się w cieniu drzew przy Pomniku Czwórki Legionowej. Po raz pierwszy od wielu lat Kadrówka przejdzie także ulicą Sienkiewicza – dodaje Dionizy Krawczyński.

Ten marsz rozpocznie uroczystości stulecie pierwszej Kadrówki, które przypadnie za dwa lata. Z tej okazji przyznane zostaną specjalne statuetki. W Kielcach otrzyma ją m.in. gen. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO