Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Jedziesz nad wodę? Sprawdź listę sanepidu

piątek, 11 czerwca 2021 12:38 / Autor: Aleksandra Rękas
Jedziesz nad wodę? Sprawdź listę sanepidu
Jedziesz nad wodę? Sprawdź listę sanepidu
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach co roku kontroluje jakość zbiorników wodnych znajdujących się w województwie świętokrzyskim. Na ten moment, bezpiecznie zażywać kąpieli można tylko w jednym kąpielisku, a już wkrótce pojawi się pełna lista.

W całym województwie, łącznie mam 13 miejsc zatwierdzonych jako kąpieliska.

- To zbiorniki w Radzanowie, Sędziszowie, w Sielpi, w Gutwinie, w Suchedniowie, w Bliżynie oraz Rejowie. Oprócz tego kąpielisko Piachy w Starachowicach, Golejów w Staszowie, zalew w Morawicy, Wilkowie, Borkowie i Strawczynie – wylicza Robert Orzechowski, kierownik Oddziału Nadzoru Higieny Środowiska w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kielcach.

Jak dodaje, można również korzystać z trzynastu miejsc okazjonalnie wyznaczonych do kąpieli – te mogą być otwarte przez maksymalnie miesiąc.

- Takie kąpieliska mamy w Pińczowie, Gackach, Skalbmierzu, Jędrzejowie, Radoszycach, Bogorii, Koprzywnicy, Szymanowicach Dolnych i w Klekocie. To także zalewy w miejscowościach Umer, Kaniów, Śladków Mały i Cedzyna  - informuje Robert Orzechowski.

Do tej pory, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach kontrolowała wodę w zbiorniku w Radzanowie (powiat buski) – tam nadaje się ona do kąpieli oraz w Gutwinie - jeszcze nie ma wyników badań. Reszta kąpielisk będzie skontrolowana w ciągu najbliższych dwóch tygodni, a pełną listę miejsc bezpiecznych do kąpieli poznamy przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego (26 czerwca).

W zeszłym roku, w żadnych ze zbiorników wodnych w naszym województwie nie wykryto niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. Pod koniec sezonu pojawiły się sinice w zalewie w Pińczowie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO