Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Jak rzucić palenie? Dziś na to pytanie odpowiedzią specjaliści z ŚCO

poniedziałek, 31 maja 2021 08:08 / Autor: Magdalena Nowak
Jak rzucić palenie? Dziś na to pytanie odpowiedzią specjaliści z ŚCO
Jak rzucić palenie? Dziś na to pytanie odpowiedzią specjaliści z ŚCO
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Dziś, w Światowym Dniu bez Tytoniu, w Świętokrzyskim Centrum Onkologii będzie prowadzone telefoniczne poradnictwo antytytoniowe oraz telefoniczna rejestracja na bezpłatne badania w ramach realizowanych przez ŚCO programów profilaktyki nowotworów głowy i szyi.

- Palenie tytoniu stanowi pierwszą przyczynę zachorowalności i umieralności z powodu nowotworów złośliwych, a narażenie dotyczy zarówno osób palących czynnie, jak też biernych palaczy. Substancje toksyczne zawarte w dymie tytoniowym zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory układu oddechowego, a także na raka pęcherza moczowego, trzustki, jelita grubego, piersi i szyjki macicy. Nigdy nie jest za późno, aby zerwać z nałogiem – podkreśla Jadwiga Zapała, specjalista promocji zdrowia z Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO.

Telefoniczne poradnictwo antytytoniowe będzie prowadzone w godzinach 8.00-15.00 pod numerami telefonów: 885 77 99 88, 41 36 74 653.

 Osoby palące papierosy i spełniające kryteria kwalifikacyjne do programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi lub do programu profilaktyki raka płuca, realizowanych przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii, będą mogły  zarejestrować się na bezpłatne badanie laryngologiczne (nasofiberoskopia) oraz  na  niskodawkową tomografię komputerową płuc.

W programie mogą wziąć udział osoby w wieku 40-65 lat z województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego, które palą papierosy lub mają przynajmniej jeden trwający dłużej niż trzy tygodnie objaw mogący wskazywać na zwiększone ryzyko nowotworów głowy i szyi, niezwiązany z infekcją górnych dróg oddechowych: ból gardła,  pieczenie języka, przewlekła chrypa,  guz na szyi,  niegojące się owrzodzenie jamy ustnej,  jednostronna niedrożność lub krwawienie z nosa oraz problemy z przełykaniem.

Badanie składa się z wywiadu, standardowego badania laryngologicznego oraz oceny stanu nosa, jamy ustnej, gardła i krtani przy pomocy fiberoskopu, czyli cienkiego elastycznego wziernika z kamerą. Trwa kilka minut i jest bezbolesne. Rejestracja na badania laryngologiczne: pod numerem telefonu 41 36 74 653.

Natomiast w programie profilaktyki raka płuca mogą wziąć udział osoby w wieku 55-74 lata, palące jedną paczkę papierów dziennie przez dwadzieścia lat, lub dwie przez dziesięć lat, z ryzykiem zawodowym lub genetycznym. Więcej szczegółów na stronie ŚCO. Rejestracja na badania pod numerem telefonu: 885 77 99 88.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO