Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

IPN zidentyfikował kolejne ofiary komunistów. Wśród nich Niezłomny z naszego regionu

piątek, 22 lipca 2022 12:15 / Autor: Michał Łosiak
IPN zidentyfikował kolejne ofiary komunistów. Wśród nich Niezłomny z naszego regionu
Fot. Władysław Żwirek/IPN
IPN zidentyfikował kolejne ofiary komunistów. Wśród nich Niezłomny z naszego regionu
Fot. Władysław Żwirek/IPN
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Instytut Pamięci Narodowej ogłosił nazwiska kolejnych 30 zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmów. Wśród nich są dwie osoby z naszego regionu – Władysław Żwirek „Wysoki” oraz Antoni Kieloch.

Uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar odbyła się w Belwederze. Ogłoszono nazwiska 30 osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach działań Instytutu Pamięci Narodowej.

Na liście jest m.in. Władysław Żwirek „Wysoki”, „Gall”, „Roman”, który „urodził się 15 listopada 1911 roku we Wnorowie, w powiecie sandomierskim. Ukończył Dywizyjny Kurs Podchorążych Rezerwy 2. Dywizji Piechoty Legionów przy 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. W czasie wojny walczył m.in. w obronie Lwowa, gdzie został ciężko ranny. W szpitalu przebywał do maja 1940 roku, następnie został umieszczony w obozie jenieckim. Z niewoli został zwolniony w lipcu 1940 roku. Po powrocie w rodzinne strony, związał się z miejscowymi strukturami NOW, a następnie NSZ. Od 1943 roku miał pełnić funkcję Komendanta Powiatu NSZ Sandomierz. Utrzymywał kontakt z oddziałem partyzanckim „Jędrusie”. Po wkroczeniu Sowietów, zagrożony aresztowaniem, przedostał się na Lubelszczyznę. W październiku 1944 roku objął obowiązki Komendanta Powiatu NSZ Chełm. W marcu 1945 roku został mianowany szefem Oddziału I w Komendzie Ziem Wschodnich NSZ oraz Komendzie Okręgu NSZ Lublin. Pozostawał w stałym kontakcie z oddziałami leśnymi NSZ. W lipcu 1945 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy MUBP w Lublinie i przeszedł brutalne śledztwo. Był przetrzymywany w więzieniu na Zamku w Lublinie, a od stycznia 1946 roku w więzieniu karno-śledczym na warszawskim Mokotowie. Wyrokiem Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie z 19 marca 1946 roku został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 24 maja w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Szczątki Władysława Żwirka odnaleziono w październiku 2020 roku podczas prac prowadzonych przez IPN w ossuarium cmentarza przy ul. Wałbrzyskiej w Warszawie”.

Z kolei wspomniany Antoni Kieloch „urodził się 10 maja 1896 roku w Aleksandrowie w powiecie starachowickim. Współpracował z oddziałem ROAK Stanisława Serafina ps. „Śmiały”, zapewniając mu pożywienie oraz udzielając noclegów w swoim domu w Długowoli w powiecie starachowickim. Został aresztowany w listopadzie 1949 roku i 17 stycznia 1950 roku skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Kielcach na 5 lat więzienia. Zmarł w więzieniu w Raciborzu 18 września 1952 roku. Szczątki Antoniego Kielocha zostały odnalezione w listopadzie 2020 roku w trakcie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu”.

(źródło: ipn.gov.pl)

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO