Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Internetowe Konto Pacjenta szczególnie przydatne w czasie pandemii

środa, 01 kwietnia 2020 15:33 / Autor: Magdalena Nowak
Internetowe Konto Pacjenta szczególnie przydatne w czasie pandemii
Internetowe Konto Pacjenta szczególnie przydatne w czasie pandemii
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do korzystania z Internetowego Konta Pacjenta, bezpłatnej aplikacji dostępnej w serwisie pacjent.gov.pl. Aktywne konto pozwala załatwić wiele spraw związanych z naszym zdrowiem bez wychodzenia z domu, co jest szczególnie ważne w czasie epidemii. Bez konieczności wizyty w przychodni, po odbyciu teleporady medycznej możemy np. otrzymać e-receptę SMS-em lub e-mailem.

Warunkiem założenia Internetowego Konta Pacjenta jest posiadanie Profilu Zaufanego. – Część osób taki profil ma, a nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Każda osoba posiadająca konto internetowe w banku może potwierdzić profil zaufany, później już sami możemy założyć Internetowe Konto Pacjenta na platformie pacjent.gov.pl. Wszystko oczywiście bez wychodzenia z domu – informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.

Osoba, która ma ważny profil zaufany, aby otrzymać e-receptę zdalnie, powinna zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl i w zakładce "Moje konto/Edytuj swoje dane" wpisać numer telefonu komórkowego lub adres e-mail. Dzięki temu otrzyma e-receptę SMS-em lub e-mailem.

– Są jednak sytuacje, gdy pacjent nie ma aktywowanego Internetowego Konta Pacjenta.

W przypadku udzielania świadczenia medycznego na odległość, braku dostępu do systemu informatycznego czy w sytuacji wyjątkowej, jaką jest stan epidemii, informacje o e-recepcie można otrzymać przez telefon lub w innej uzgodnionej formie. Lekarz podaje wtedy pacjentowi 4-cyfrowy kod e-recepty wraz z nazwą leku oraz informacją jak go przyjmować. Pacjent powinien zachować szczególną ostrożność i dokładnie zapisać otrzymane od lekarza zalecenia – tłumaczy Beata Szczepanek.

Aby zrealizować taką e-receptę w aptece, wraz z 4-cyfrowym kodem pacjent podaje również nr PESEL osoby, której przepisano dany lek. Takie rozwiązanie należy jednak traktować jako rozwiązanie przejściowe i awaryjne, gdyż pozbawia ono pacjenta dostępu do wszystkich informacji umieszczonych na e-recepcie.

E-receptę możemy dostać bez wychodzenia z domu, ponieważ przychodnie wprowadziły możliwość uzyskania teleporady lekarskiej, dzięki której konsultację można przeprowadzić telefonicznie lub przez internet. Dotyczy to zarówno podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej jak również opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Ponadto, przychodnie proponują swoim pacjentom możliwość zamawiania e-recept na kontynuację leczenia przez internet.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO