Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

[FOTO] W świętokrzyskich lasach wysyp grzybów. Zobacz, jakie okazy można zebrać!

niedziela, 18 października 2020 15:19 / Autor: Adrianna Linertowicz
[FOTO] W świętokrzyskich lasach wysyp grzybów. Zobacz, jakie okazy można zebrać!
[FOTO] W świętokrzyskich lasach wysyp grzybów. Zobacz, jakie okazy można zebrać!
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Przysłowie „rosnąć jak grzyby po deszczu” nie wzięło się znikąd. Październikowa słota sprawiła bowiem, że lasy naszego regionu bogato obrodziły w te dary natury. Można znaleźć m.in. prawdziwki, podgrzybki, kurki, kozaki i maślaki.

Paweł Lenart, zapalony grzybiarz i miłośnik lasów, na swojej stronie internetowej lenartpawel.pl napisał:

"Październik ma często to do siebie, że jeżeli pogoda i warunki termiczno-hydrologiczne, pozwalają grzybom na wysyp, to 'sypie' się wszystko – od kurek, prawdziwków, koźlarzy, kani, maślaków, rydzów po podgrzybki, gąski zielonki, opieńki, sarniaki, siedzunie i inne. Czyli możemy spodziewać się całego, najważniejszego i najprzyjemniejszego do zbioru, grzybowego asortymentu".

Chociaż nie w każdym lesie natkniemy się na prawdziwe, grzybowe zatrzęsienie, to są takie w naszym regionie, w których grzybobranie z całą pewnością zakończy się sukcesem. Większość grzybiarzy niechętnie zdradza swoje ulubione tereny zbierackie. Niektórzy jednak dzielą się cennymi wskazówkami.

– Najwięcej grzybów zebrałam w lasach nieopodal Małogoszcza i Mójczy. Latem zbiory były bardziej skąpe, przez suszę – mówi pani Renata Wronek ze Staszowa. – Dobrze jest wybrać się w te mniej uczęszczane wśród zbieraczy miejsca. Na przykład lasy w pobliżu mojego miasta są już kompletnie przebrane – dodaje.

– Zebrałem dużo borowików, podgrzybków i koźlaków niedaleko Zagnańska. Gdzie niegdzie można też było natknąć się na rydze i kurki. Na dobre zbiory można również liczyć w tych lasach, które znajdują się w dolinach rzek, na przykład w dolinie Nidy – zdradza pan Stanisław Kostecki, który co roku urządza jesienne grzybobranie.

Jak mówi pan Stanisław, najlepiej wziąć na nie nóż, którym będziemy mogli odciąć grzyba przy korzeniu oraz w koszyk lub wiaderko.

– Nie należy zbierać grzybów do reklamówek, bo szybko zaczynają gnić. Muszą mieć dostęp do świeżego powietrza – podpowiada grzybiarz.

Warto również pamiętać o tym, by na grzybobranie wybrać się z kimś doświadczonym, kto zna się na jadalnych gatunkach. Można także zaopatrzyć się w specjalną aplikację na telefon, pomagającą rozpoznać dany rodzaj grzyba lub zasięgnąć porady grzyboznawców z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO