REGION
[FOTO] W świętokrzyskich lasach wysyp grzybów. Zobacz, jakie okazy można zebrać!
Przysłowie „rosnąć jak grzyby po deszczu” nie wzięło się znikąd. Październikowa słota sprawiła bowiem, że lasy naszego regionu bogato obrodziły w te dary natury. Można znaleźć m.in. prawdziwki, podgrzybki, kurki, kozaki i maślaki.
Paweł Lenart, zapalony grzybiarz i miłośnik lasów, na swojej stronie internetowej lenartpawel.pl napisał:
"Październik ma często to do siebie, że jeżeli pogoda i warunki termiczno-hydrologiczne, pozwalają grzybom na wysyp, to 'sypie' się wszystko – od kurek, prawdziwków, koźlarzy, kani, maślaków, rydzów po podgrzybki, gąski zielonki, opieńki, sarniaki, siedzunie i inne. Czyli możemy spodziewać się całego, najważniejszego i najprzyjemniejszego do zbioru, grzybowego asortymentu".
Chociaż nie w każdym lesie natkniemy się na prawdziwe, grzybowe zatrzęsienie, to są takie w naszym regionie, w których grzybobranie z całą pewnością zakończy się sukcesem. Większość grzybiarzy niechętnie zdradza swoje ulubione tereny zbierackie. Niektórzy jednak dzielą się cennymi wskazówkami.
– Najwięcej grzybów zebrałam w lasach nieopodal Małogoszcza i Mójczy. Latem zbiory były bardziej skąpe, przez suszę – mówi pani Renata Wronek ze Staszowa. – Dobrze jest wybrać się w te mniej uczęszczane wśród zbieraczy miejsca. Na przykład lasy w pobliżu mojego miasta są już kompletnie przebrane – dodaje.
– Zebrałem dużo borowików, podgrzybków i koźlaków niedaleko Zagnańska. Gdzie niegdzie można też było natknąć się na rydze i kurki. Na dobre zbiory można również liczyć w tych lasach, które znajdują się w dolinach rzek, na przykład w dolinie Nidy – zdradza pan Stanisław Kostecki, który co roku urządza jesienne grzybobranie.
Jak mówi pan Stanisław, najlepiej wziąć na nie nóż, którym będziemy mogli odciąć grzyba przy korzeniu oraz w koszyk lub wiaderko.
– Nie należy zbierać grzybów do reklamówek, bo szybko zaczynają gnić. Muszą mieć dostęp do świeżego powietrza – podpowiada grzybiarz.
Warto również pamiętać o tym, by na grzybobranie wybrać się z kimś doświadczonym, kto zna się na jadalnych gatunkach. Można także zaopatrzyć się w specjalną aplikację na telefon, pomagającą rozpoznać dany rodzaj grzyba lub zasięgnąć porady grzyboznawców z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
https://emkielce.pl/region/foto-w-swietokrzyskich-lasach-wysyp-grzybow-sprawdz-jakie-mozna-zebrac-okazy#sigProGalleriaf1efaa15ed