Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

[FOTO] Stulecie Państwowej Inspekcji Pracy. Najlepsi przedsiębiorcy i pracodawcy otrzymali nagrody

piątek, 22 listopada 2019 14:08 / Autor: Beata Kwieczko
[FOTO] Stulecie Państwowej Inspekcji Pracy. Najlepsi przedsiębiorcy i pracodawcy otrzymali nagrody
[FOTO] Stulecie Państwowej Inspekcji Pracy. Najlepsi przedsiębiorcy i pracodawcy otrzymali nagrody
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Najlepsi przedsiębiorcy i pracodawcy z województwa świętokrzyskiego, którzy dbają szczególnie o bezpieczeństwo pracy, otrzymali nagrody za swoją działalność. Stało się to podczas uroczystej gali z okazji stulecia powołania Państwowej Inspekcji Pracy, która odbyła się w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.

Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach zorganizował w tym roku cztery konkursy: "Pracodawca - organizator pracy", "Buduj bezpiecznie", "Najaktywniejszy społeczny inspektor pracy" i "Bezpieczne gospodarstwo rolne". Celem wszystkich było promowanie najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa i ochrony pracy oraz inspirowanie pracodawców do tworzenia bezpiecznych i ergonomicznych miejsc pracy. W programach prewencyjnych organizowanych przez Okręgową Inspekcję Pracy w Kielcach wzięło w tym roku udział ponad cztery tysiące przedsiębiorców i pracodawców.

- Inspekcja Pracy jest na ogół kojarzona z działalnością kontrolną, ale od około 10-12 lat dość mocno realizujemy też strefę dotyczącą działań prewencyjno-promocyjnych. Co roku mamy coraz więcej osób, które chcą z nami na tym polu współpracować i to nas bardzo cieszy. Bez nich trudno byłoby nam wykonać pewne elementy, a na pewno nie tak profesjonalnie i tak skutecznie - stwierdził Adam Derza, Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach.

W pierwszym konkursie nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach - zakładów zatrudniających do 50 pracowników, od 51 do 250 pracowników i powyżej 250 pracowników. W pierwszej kategorii laureatami zostali firma "PA-DREW" Paweł Fąfara z Końskich, "CAR-BUD" Hanna Juszczak z Chmielnika i Mercedes Autocentrum z Makoszyna. Oprócz tego wyróżnienia otrzymali Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lipniku i Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach.

- Nasza firma działa już od prawie 20 lat i bezpieczeństwo jest dla nas bardzo ważne. Przyczyniamy się do jego poprawy głównie przez wymianę parku maszynowego. Za dbałością o bezpieczeństwo idzie również poprawa jakości naszych produktów, bo dobre nowe maszyny są bezpieczne i wydajne - mówił Paweł Fąfara z firmy "PA-DREW".

Najlepsza w kategorii zakładów zatrudniających od 51 do 250 pracowników okazała się firma Saint-Gobain Construction Products Polska z Szarbkowa, a powyżej 250 pracowników Wytwórnia Spółdzielcza Pracy "Społem" z Kielc. - Ta nagroda to ukoronowanie naszego stulecia, które będziemy obchodzić w przyszłym roku. To oznacza dla nas podnoszenie kwalifikacji wśród pracowników, dlatego, że dbanie o ich bezpieczeństwo i zaplecze socjalne powoduje, że się jeszcze bardziej angażują i pracują na wizerunek firmy - tłumaczył Zbigniew Mojecki, zastępca prezesa ds. handlowych w "Społem".

Laureatem konkursu "Buduj bezpiecznie" została spółka Budimex, która zajmuje się budową Centrum Komunikacyjnego w Kielcach. - Od kilku lat prowadzimy akcję pod hasłem "Po pierwsze bezpieczeństwo". Jeżeli myślimy o bezpieczeństwie już na etapie organizowania przetargu, a później rozmów z podwykonawcami, to od razu diagnozujemy wszelkie niebezpieczeństwa związane z tym, jaką technologię przyjąć, żeby prowadziła do sukcesu w postaci braku wypadków i pozwoliła nam prowadzić bezpiecznie budowę. Jak do tej pory, udaje nam się to realizować - mówi Grzegorz Tomporowski, kierownik kontraktu w firmie Budimex.

W ocenie Okręgowego Inspektoratu Pracy najaktywniejszymi społecznymi inspektorami byli Zbigniew Palacz z zakładu MAN-BUS, oddział w Starachowicach, Edward Kowalik z PKP-PLK Zakładu Linii Kolejowych w Kielcach i Ireneusz Zychnowski z zakładu CELSA Huta Ostrowiec w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dodatkowo wyróżnienie otrzymali Wiesława Rudzińska, Janusz Poliński i Janusz Raczyński.

Wśród gospodarstw rolnych, które wyróżniają się szczególną dbałością o bezpieczeństwo znalazły się gospodarstwa Magdaleny i Tomasza Szczęsnych ze Złotej, Małgorzaty i Dariusza Przemyskich ze Starej Słupi oraz Anny i Bogusława Piotrowskich z Łosienia.

Podczas uroczystości wręczono także czternaście dyplomów i siedem zaświadczeń o udziale w programie "Prewencja wypadkowa". W wydarzeniu wzięli udział również uczestnicy programu edukacyjnego "Kultura Bezpieczeństwa".  - Wybrani nauczyciele prowadzili u nas lekcje z zakresu bezpieczeństwa w pracy i prawa pracy i braliśmy udział w konkursie "Poznaj swoje prawa w pracy" - informuje Mariusz Ziętarski, nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego w Staszowie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO