Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

[FOTO] Obchodzimy 80. rocznicę pacyfikacji Michniowa

środa, 12 lipca 2023 17:32 / Autor: Łukasz Czerwiak
[FOTO] Obchodzimy 80. rocznicę pacyfikacji Michniowa
[FOTO] Obchodzimy 80. rocznicę pacyfikacji Michniowa
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

W dniach 12 i 13 lipca 1943 roku, niemieckie oddziały policyjne dokonały pacyfikacji Michniowa. Po 80 latach upamiętniliśmy tragicznie zmarłych.

Okupanci wymordowali 204 osoby: 103 mężczyzn – w większości spalonych żywcem, 53 kobiety i 48 dzieci, z których dziesięcioro miało mniej niż 10 lat. Wymordowanie mieszkańców wsi było odwetem za ich pomoc niesioną oddziałom partyzanckim oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Więcej o tym przeczytasz: TUTAJ.

Następnie miały miejsce wystąpienia zaproszonych gości.

– To bolesna historia naszej ojczyzny, a my o niej pamiętamy i będziemy pamiętać. Cieszymy się, że Sejm RP ustanowił Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, w dniu zagłady Michniowa, ponieważ jest to godne upamiętnienie tej ofiary. Trwanie w miejscu tych ofiarnych czynów, buduje naszą tożsamość  – zaznaczył marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, przewodniczący Komitetu Honorowego Obchodów.

– Jestem w Michniowie kolejny raz i jest to dla mnie miejsce szczególne, bo upamiętnia wielki wkład wsi w wolność naszego kraju. Nie deprecjonując innych wydarzeń w naszej historii, bo przecież więcej wiemy m.in. o Powstaniu Warszawskim czy innych bitwach, potrzeba jest także wiedzy o małych miejscowościach i o tysiącach cichych bohaterów – opowiadał Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.

– Jesteśmy w miejscu świętym, uświęconym krwią męczeńską, tych którzy zginęli za wolność i ojczyznę. Pamiętamy o tych wydarzeniach i jesteśmy tu co roku, ponieważ jest to dla nas wielkie zobowiązanie. W 2016 roku zrodził się tu pomysł ustanowienia tego dnia, Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Rok później z naszej inicjatywy stało się to faktem. To ważna ustawa, ponieważ pokazuje naszą tożsamość – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Kolejnym punktem wydarzenie było złożenie wieńców na mogile pomordowanych mieszkańców Michniowa.

Pierwszy dzień uroczystości zakończył koncert Chóru Fermata oraz zwiedzanie Mauzoleum. Na czwartek, 13 lipca zaplanowano: o godzinie 11:00 – Mszę Świętą dla mieszkańców Michniowa, o 16:00 – leśną Drogę Krzyżową, a o 17:00 – Msze polową pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanie rodziny gajowego Władysława Wikło.

W wydarzeniu wzięli także udział m.in.: Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki, Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych oraz senator Krzysztof Słoń.  

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO