Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

[FELIETON] Senator Krzysztof Słoń: Solidarne państwo w praktyce

poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:01 / Autor: Radio eM
[FELIETON] Senator Krzysztof Słoń: Solidarne państwo w praktyce
[FELIETON] Senator Krzysztof Słoń: Solidarne państwo w praktyce
Radio eM
Radio eM

Niezmienną cechą rządów Prawa i Sprawiedliwości jest troska o tych Polaków, którym jest najtrudniej ”wiązać koniec z końcem”. To polskie rodziny wychowujące dzieci, to emeryci i renciści, to także osoby z niepełnosprawnościami.

Ta troska, przejawiająca się w coraz to nowych programach społecznych i ogromnych środkach finansowych przeznaczanych na nie, jest realizowaniem w praktyce idei państwa solidarnego, będącego jednym z naszych głównych zobowiązań wobec społeczeństwa.

Bardzo zaawansowane są prace legislacyjne nad naszymi nowymi prospołecznymi propozycjami. To choćby zmiana programu 500+ na program 800+. Warto przy tej okazji uświadomić sobie, że co miesiąc (bez względu na to czy jest pandemia, wojna na Ukrainie czy kryzys energetyczny) to świadczenie otrzymuje siedem milionów dzieci. Rodziny biedniejsze i bogatsze, zwolennicy PiS-u, Lewicy czy PO.  Wszyscy! Wystarczy, że złożyli odpowiedni wniosek. Tak samo działają programy: „Dobry start – wyprawka szkolna 300+” i „Rodzinny kapitał opiekuńczy 12000 zł na dziecko”.

Kolejną naszą propozycją jest rozszerzenie grupy odbiorców bezpłatnych leków na osoby od 65. roku życia oraz na dzieci do 18. roku życia. Aktualnie z programu bezpłatnych leków dla seniorów 75+ korzysta kilka milionów Polaków (lista tych leków zawiera ponad dwa tysiące pozycji). Kończymy też prace nad wprowadzeniem na stałe tzw. 14. emerytury by razem z „13-tką” stanowiła realne wsparcie skromnych portfeli polskich emerytów. Te dwa świadczenia pobiera co roku ponad dziewięć milionów naszych rodaków, bez względu na zapatrywania polityczne.

Dla wszystkich też zmniejszyliśmy do 12 procent podatek PiT w jednocześnie podwyższonym przez nas pierwszym progu podatkowym. Podwyższyliśmy też kwotę wolną od tego podatku do 30 tysięcy złotych. Kończymy prace nad wprowadzeniem dla osób z niepełnosprawnościami świadczenia wspierającego w wysokości od 700 złotych miesięcznie do nawet ponad 3500 złotych miesięcznie, w zależności od wyrażonej w punktach tzw. potrzeby wsparcia. Pierwsze wypłaty tego świadczenia bez względu na rodzaj i wysokość innych dochodów nastąpią 1 stycznia 2024 roku.

Wprowadzamy też możliwość podjęcia pracy i zarobkowania rodzicom niepełnosprawnych dzieci do 18. roku życia, bez utraty prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Będziemy przedstawiać niebawem Polakom nowe propozycje potwierdzające, że Polską rządzą wrażliwi społecznie ludzie. Robimy swoje, choć opozycja nas krytykuje, sama nie mając się czym pochwalić i nie proponując wiarygodnej wizji rządzenia.

Tag: Felieton
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO