Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Fatalny stan autobusu przywożącego dzieci do szkoły. Trwają kontrole ITD

piątek, 20 września 2019 15:28 / Autor: Magdalena Nowak
Fatalny stan autobusu przywożącego dzieci do szkoły. Trwają kontrole ITD
Fatalny stan autobusu przywożącego dzieci do szkoły. Trwają kontrole ITD
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Trwa akcja Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego "Bezpieczna droga do szkoły". Działania kontrolne ukierunkowane są w szczególności na sprawdzenie stanu technicznego pojazdów dowożących dzieci do szkoły. Funkcjonariusze skontrolowali już pojazdy w kilkunastu powiatach i wykryli kilka nieprawidłowości, jeden autobus został wycofany z ruchu drogowego.

– Bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu jest naszym priorytetem. Inspektorzy skupiają się na stanie technicznym podczas kontroli, sprawdzają m.in. stan ogumienia, hamulców, układu pneumatycznego oraz wyjść awaryjnych – tłumaczy Patryk Czuba, wojewódzki inspektor transportu drogowego.– Ponadto skupiamy się na kontroli stanu psychofizycznego kierowcy, czy ma odpowiedni wypoczynek i przede wszystkim czy jest trzeźwy – uzupełnia inspektor wojewódzki.

Kontrola stanu technicznego autobusu przewożącego dzieci do szkoły podstawowej w Lipniku w powiecie opatowskim wykazała mnóstwo nieprawidłowości. – W tym przypadku autobus był w fatalnym stanie technicznym i został wycofany z ruchu. Kontrola ramy pojazdu wykazała, że jej główne elementy są skorodowane, popękane lub jak to w przypadku poprzeczek wzmacniających, nie ma ich w ogóle. Poszycie autobusu było również całe pordzewiałe, popękane były słupki pomiędzy szybami, a także drzwi przednie i tylne. Pokrywy schowków niebezpiecznie odstawały od nadwozia – wymienia Patryk Czuba, wojewódzki inspektor transportu drogowego.

Zostało wszczęte postępowanie administracyjne wobec przewoźnika oraz osoby zarządzającej transportem za dopuszczenie pojazdu do ruchu w bardzo złym stanie technicznym. Kontrole autobusów potrwają do końca września, każdy rodzic oraz nauczyciel może wskazać inspetoratowi pojazd, który zostanie poddany kontroli. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO