Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Dziś obchodzimy Światowy i Europejski Dzień Walki z Otyłością

sobota, 24 października 2020 10:12 / Autor: Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO – World Health Organization) zalicza otyłość do chorób cywilizacyjnych. Z szacunków organizacji wynika, że na świecie około 1,6 miliarda ludzi boryka się z nadwagą. 24 października przypada Światowy Dzień Walki z Otyłością. To dobra okazja, by wziąć pod lupę swoje nawyki żywieniowe.

Jak wynika z badań CBOS, stale przybywa Polaków zmagających się z problemem otyłości. W ciągu kilku ostatnich lat odsetek takich  osób zwiększył się niemal o 10 procent. W Polsce tylko 29 procent kobiet i 6 procent mężczyzn podejmuję walkę z nadwagą. 

Zdaniem lekarzy, odpowiada za nią głównie niewłaściwa dieta oraz siedzący tryb życia. Problem ten dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Z danych projektu  MONICA („MONItoring of trends and determinants in Cardiovascular diseases study”), prowadzonego przez Światową Organizację Zdrowia, wynika, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat występowanie otyłości w krajach Europy wzrosło o  około 10-40 procent i wynosiło 10-20 procent w populacji mężczyzn i 10-25 procent w populacji kobiet.

Nadwaga i otyłość są jednymi z głównych problemów zdrowotnych; może on stanowić poważne zagrożenia dla zdrowia oraz życia. Światowa Organizacja Zdrowia definiuje otyłość i nadwagę jako nieprawidłową, bądź nadmierną akumulację tłuszczu, która może być zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia. Nadmiar tkanki tłuszczowej wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie narządów wewnętrznych, a w efekcie na cały organizm.

Eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia przestrzegają, że niepodjęcie walki z epidemią otyłości w Polsce będzie skutkowało znaczącym wzrostem zachorowalności na choroby układu krążenia, cukrzycę, nowotwory oraz wiele innych poważnych problemów zdrowotnych.

Jest to problem, którego nie należy bagatelizować. W walce z nadwagą może pomóc lekarz lub dietetyk poprzez wprowadzenie odpowiedniej, indywidualnej i zbilansowanej diety. Dla zachowania właściwej masy ciała niezbędna jest także aktywność fizyczna. Nie należy zapominać o tym, że utrzymanie właściwej masy ciała oraz świadome wybory żywieniowe są kluczowe dla naszego zdrowia. Uświadomienie sobie skali problemu, jakim jest otyłość i nadwaga powinno stanowić punkt wyjścia dla prewencji i podjęcia właściwych zmian w dotychczasowym trybie życia.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO