REGION
Podatek od cukru pomoże walczyć z nadwagą i otyłością
Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić podatek od cukru, który ma być elementem Narodowej Strategii Onkologicznej. Resort chce w ten sposób ograniczyć złe nawyki żywieniowe społeczeństwa i walczyć z chorobą cywilizacyjną jaką jest otyłość. Co istotne pieniądze z podatku cukrowego trafiłyby do NFZ, czyli w efekcie przeznaczone byłyby na leczenie pacjentów.
Jedzenie zbyt dużych ilości cukru powoduje ciężkie i przewlekłe choroby takie jak: otyłość, nadciśnienie, cukrzyca oraz nowotwory. Przeciętny Polak zjada około 40 kilogramów cukru rocznie, a dziennie średnio 25 łyżeczek, czyli o 15 więcej niż przewiduje norma.
– Problemem współczesnych czasów jest otyłość, a winowajcą nadmiernych kilogramów w dużej mierze cukier. NFZ przeprowadzał analizę, z której wynika, że spadła ilość spożywania cukru białego, krystalicznego, jednak dramatycznie wzrasta liczba spożytego cukru w napojach, ciastach oraz innych słodyczach. W ostatnich 10 latach średnia spożycia cukru na jedną osobę wzrosła aż o 12 kilogramów. Wśród osób powyżej 20 roku życia aż 53 procent kobiet i 68 procent mężczyzn ma nadwagę, a 23 procent kobiet i 25 procent mężczyzn jest otyłych. Zatrważające są również statystyki dotyczące dzieci, nadwagę ma 20 procent dziewcząt i 31 procent chłopców, do otyłych można zaliczyć 5 procent dziewcząt i 13 procent chłopców – podkreśla Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.
– Należy przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe i poszerzyć swoją świadomość. W walce z nadwagą i otyłością wspomógłby nas podatek cukrowy o którym jest głośno w ostatnim czasie. Chcę podkreślić, że nie jest to podatek fiskalny, to będą pieniądze, które trafią do NFZ i zostaną przeznaczone na leczenie nas wszystkich – dodaje rzecznik.
Cukier kryje się w wielu produktach spożywczych, również w tych, w których nie spodziewamy się jego obecności. – Może on występować nawet w chlebie, ketchupie czy wędlinach, dlatego też kupując produkt powinniśmy zawsze patrzeć na jego skład. Pozornie zdrowe jogurty owocowe, soki czy płatki śniadaniowe zawierają duże ilości tego składnika. Słodycze natomiast mają w składzie zabójczy syrop glukozowo-fruktozowy, ale też mnóstwo konserwantów i barwników. Ponadto jest w nich utwardzony tłuszcz roślinny, który również przyczynia się do chorób nowotworowych – wymienia Anna Gołdyn, dietetyk. – Nadmierne spożywanie cukru prowadzi do otyłości, która często jest powiązana z innymi chorobami min. schorzeniami kardiologicznymi, nowotworami czy nadciśnieniem – dodaje dietetyk.
Podatek od cukru nie jest nowością, w krajach europejskich wprowadziły go już m.in. Francja, Belgia oraz Węgry.