REGION
Dzień Polskiej Żywności. Za co kochamy polską kuchnię?
W kalendarzu nie brakuje świąt nietypowych, dzisiaj (25 sierpnia) obchodzony jest Dzień Polskiej Żywności. Jakie są nasze regionalne smaki? Sprawdziliśmy.
Nasz region oferuje mnóstwo smaków i zapachów, które nie zawsze mamy okazję spróbować. Jednak świętokrzyska kuchnia musi mieć gdzieś swoje początki.
– Kiedyś kuchnia regionalna opierała sie na zbożach, czasy późniejsze przyniosły nam ziemniaki, które zadomowiły się w postaci kugla oraz innych dań – zauważa Aleksandra Imosa z Muzeum Wsi Kieleckiej.
Polska słynie z regionalnych, pachnących potraw, jednak każdy region może poszczycić się innymi produktami.
– Kielecczyzna nie jest terenem jednolitym, a co za tym idzie każdy region znany jest z innego produktu, to wynika z naturalnych warunków. Teren świętokrzyski ma fantastyczne warunki do funkcjonowania sadów owocowych i tu należy wspomnieć śliwkę szydłowską, wiśnię sokową, nadwiślankę z okolic Sandomierza, jabłoń oraz truskawę świętokrzyską – kontynuuje pani Aleksandra.
Jak mowa już o produktach, to pora na potrawy i dania.
–Z jabłkami łączy sie fantastyczna zupa jabcunka. Jeśli mówimy o śliwce szydłowskiej to musimy wspomnieć o garusie, zupa z owoców podbita śmietaną z dodatkiem ziemniaków – mówi Aleksandra Imosa.
Mimo, że obie potrawy brzmią dziwnie, to jednak w dawnych czasach były daniami zupełnie normalnymi dla tych społeczności.
– To co rodzi zmienia, to nam dyktuje jadłospis. Kuchnia regionalna jest prosta, a dania nie biorą się z nikąd, biorą sie z darów ziemi, które nam rodzi, to znajduje się potem na stole – zwraca uwagę nasza rozmówczyni.
To jednak są smaki mało znane naszym mieszkańcom.
– Dla nas na pewno potrawą regionalną jest zalewajka, która w innych regionach mylona jest często z żurkiem – zauważa Grzegorz Romański, właściciel restauracji Monte Carlo.
Kuchnia to jednak nie tylko gotowe potrawy, ale także ich składniki, których pochodzenie okazuje się niezwykle ważne.
– Podstawowe artykuły bierzmy z naszego regionu, mówimy o mięsach, mące. Korzystamy z bardzo dobrego młyna w Piekoszowie, więc mamy gwarancję, że produkt jest dobrej jakości, jeżeli chodzi mięso to zaopatrujemy się w jednej z kieleckich ubojni – mówi restaurator.
Polska kuchnia opiera się na plonach, które są obecne w poszczególnych regionach, a więc różnią się one nie tylko na obszarze naszego kraju, ale i świata.
– Polska żywność jest bardzo dobra i wyróżnia się na tle innych krajów, szczególnie jeśli chodzi o pieczywo. Pieczywo polskie zdecydowanie wygrywa, chleb jest zdecydowanie najlepszy na świecie – zaznacza Michał Skoczek bloger kulinarny.
O to za co kochamy polską kuchnię zapytaliśmy dzisiaj naszych mieszkańców. Wysłuchajcie sondy: