REGION
"Dzielnicowy bliżej nas"
Świętokrzyscy policjanci podsumowali I etap projektu „Nasz dzielnicowy” realizowanego w ramach rządowego programu "Dzielnicowy bliżej nas". W ciągu ostatnich kilku miesięcy świętokrzyscy miesięcy policjanci przeszli szkolenia, uczestniczyli w warsztatach i uczyli się jak reagować na konkretne wydarzenia społeczne.
Podstawowym założeniem programu „Dzielnicowy bliżej nas” przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jest wzmocnienie roli dzielnicowego. Dlatego jednym z jego punktów jest zwiększenie czasu, jaki policjant ten poświęca na obchód. Ma on stanowić 75 proc. służby. Pozostałe 25 proc. to sporządzanie służbowej dokumentacji, czyli praca za biurkiem. - Dzielnicowy to policjant, który powinien być najbliżej obywatela, to również człowiek, którego obecność powinna dawać poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom. Dlatego policjant ten musi wyjść zza biurka i pracować razem z obywatelami - powiedziała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.
I etap programu opierał się głównie na szkoleniach. - Przeszkolonych zostało 218 dzielnicowych. Zorganizowano także warsztaty, po to, by w sposób praktyczny pokazać policjantom jak mają postępować w konkretnych sytuacjach. Uczono ich jak rozmawiać ze społeczeństwem oraz co robić, by współpraca z nim była jeszcze lepsza – powiedział inspektor Andrzej Bielecki, pierwszy zastępca Komendanta Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
By ułatwić społeczeństwu dostęp do policjantów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło aplikację mobilną „Moja Komenda”, dzięki której odnajdziemy dzielnicowego, który opiekuje się danym rejonem zamieszkania. – Z aplikacji tej możemy korzystać wszędzie tam, gdzie obecnie się znajdujemy: zarówno w miejscu zamieszkania, jak i poza nim – powiedział inspektor Bielecki.
Wraz z pierwszym etapem programu nie kończy się jednak praca nad poprawieniem współpracy dzielnicowego ze społeczeństwem. – Będziemy starali się organizować kolejne etapy tego przedsięwzięcia. Z kolei te elementy, które teraz zostały zapoczątkowane będziemy chcieli rozwijać wśród dzielnicowych i wśród społeczeństwa – powiedział inspektor Andrzej Bielecki.
Projekt "Nasz dzielnicowy" jest współfinasowany ze środków rządowego programu zapobiegania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016-2017.
„Dzielnicowy bliżej nas” jest trzecim programem z pakietu zmian wprowadzanych w Policji. Pozostałe z programów MSWiA dotyczących Policji to przywracanie zlikwidowanych posterunków oraz mapa bezpieczeństwa.