Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Dlaczego warto studiować? O korzyściach opowiedziała profesor z PŚk

piątek, 26 maja 2023 15:00 / Autor: Weronika Karyś
Dlaczego warto studiować? O korzyściach opowiedziała profesor z PŚk
Źródło: PŚk
Dlaczego warto studiować? O korzyściach opowiedziała profesor z PŚk
Źródło: PŚk
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Kasztany zakwitły, matury napisane, maj dobiega końca – to najwyższy czas, by zastanowić się, co robić po ukończeniu szkoły średniej. O tym dlaczego warto studiować i wybrać Politechnikę Świętokrzyską opowiedziała profesor Agnieszka Piotrowska-Piątek z Wydziału Zarządzania i Modelowania Komputerowego PŚk.

– Według danych GUS, stopa bezrobocia wśród osób z wykształceniem wyższym w 2020 roku wyniosła niespełna dwa procent, podczas gdy osób bezrobotnych z wykształceniem średnim jest o trzy punkty procentowe więcej. Ponadto osoby z wykształceniem wyższym zarabiają o piętnaście procent więcej niż przeciętna płaca na rynku. Poza tym studia wykształcają też kompetencje miękkie – punktualność i obowiązkowość, a także pozwalają na ciągły rozwój, permanentne doskonalenie się, poznawanie siebie, budowanie swojej tożsamości. Podczas szkoleń, wyjazdów, praktyk i pracy w kołach naukowych studenci uczą się siebie, poznają swoje słabe i mocne strony – wyjaśnia profesor Agnieszka Piotrowska-Piątek.

Jak widać, korzyści ze studiowania jest wiele, a jeszcze więcej ze studiowania właśnie na Politechnice Świętokrzyskiej, czyli największej i jedynej w regionie publicznej uczelni technicznej.

– Każdego roku wypuszczamy na rynek inżynierów o wysokich kwalifikacjach, którzy nie mają żadnych problemów ze znalezieniem pracy. Ona wręcz na nich czeka. Na ostatnich latach studiów studenci już zazwyczaj pracują w swoich zawodach. Ponadto jesteśmy w fajnej lokalizacji, mamy piękny kampus studencki, duże nowe boisko, wiele kół naukowych, wiele możliwości wyjazdów na praktyki zagraniczne, a także stypendia naukowe, stypendia socjalne i uśmiechniętą kadrę – wylicza nasza rozmówczyni.

Politechnika Świętokrzyska oferuje dwadzieścia trzy kierunki studiów. Wśród nowości warto wymienić chociażby uruchomioną w ubiegłym roku (wspólnie z UJK) inżynierię biomedyczną. W październiku wystartuje z kolei zarządzanie biznesowe.

– To kierunek na pierwszym stopniu kształcenia. Absolwent uzyska tytuł licencjata. Mamy dwie bardzo ciekawe i potrzebne specjalności: manager e-commerce, czyli handel elektroniczny i manager ryzyka. Program powstał przy współudziale praktyków, którzy osiągnęli sukces w biznesie w skali międzynarodowej – dodaje profesor Agnieszka Piotrowska-Piątek.

Przypomnijmy, że rekrutacja na Politechnice Świętokrzyskiej została uruchomiona 22 maja i potrwa aż do jesieni.

Wysłuchaj całej audycji TUTAJ.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO