Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Czekają nas białe święta? Sprawdzamy prognozy

czwartek, 16 grudnia 2021 11:16 / Autor: Aleksandra Rękas
Czekają nas białe święta? Sprawdzamy prognozy
Czekają nas białe święta? Sprawdzamy prognozy
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Na stołach przepyszne potrawy, wśród domowników atmosfera pełna ciepła i miłości, a na zewnątrz – biały puch i miękko opadające płatki śniegu. Tak wyglądałyby idealne święta Bożego Narodzenia. Czy takie będą? O tę pierwszą część zadbamy sami, a o pogodę pytamy synoptyków.

Choć prognozy IMGW obejmują najbliższe siedem dni, to synoptycy mają pewne modele wskazujące dalsze przewidywania. Niestety – choć na święta możliwe jest ochłodzenie, to śniegu raczej nie będzie.

– W dzień, w województwie świętokrzyskim, od Wigilii wartości na termometrach będą nieznacznie powyżej zera. Nocą - do minus czterech stopni Celsjusza. Niestety, opadów nie będzie zbyt dużo, a jeśli się pojawią, to raczej w ciągu dnia. Spodziewać możemy się więc głównie deszczu i deszczu ze śniegiem – zapowiada Grzegorz Walijewski, synoptyk IMGW.

Jak dodaje, prawdopodobieństwo wspomnianych modeli wynosi około pięćdziesięciu procent. Ale – co może napawać pewną nadzieją – ich wskazania mogą się dynamicznie zmienić.

– Nie wykluczamy tego, że w województwie świętokrzyskim pojawi się chłodne powietrze, co może skutkować opadami śniegu – stwierdza synoptyk.

Statystyki niestety nie wyglądają najlepiej – w ciągu  ostatnich jedenastu lat, tylko dwukrotnie mieliśmy białe święta – w 2012 i 2014 roku. Przynajmniej 70 procent naszego kraju było wtedy pokryte śnieżnym puchem.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO