REGION
Cytobus na Pożegnaniu z Truskawką i Dniach Kunowa
Już w najbliższy weekend, 9 i 10 lipca, w Ruszczy i Kunowie będzie można wykonać bezpłatne badanie cytologiczne oraz diagnostykę HPV-DNA. W ramach wakacji z profilaktyką mieszkańcy będą mogli także skonsultować się z dietetykiem.
Podobnie jak rok temu, Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprasza na wakacje z profilaktyką w terenie. Praktycznie w każdy weekend lata zespół Zakładu Profilaktyki Onkologicznej i cytobus – mobilny gabinet położnej będzie podróżował po województwie świętokrzyskim. Najbliższą białą sobotę i niedzielę będzie dyżurował w Ruszczy na Święcie Truskawki i w Kunowie na Dniach Kunowa.
9 lipca, Ruszcza w gminie Połaniec, zabytkowy dworek w Ruszczy, godz. 14.00-19.00
W namiocie ŚCO bezpłatnie będą dostępne:
- pomiar ciśnienia tętniczego
- nauka samobadania piersi na fantomach
- edukacja w zakresie profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy
- edukacja w zakresie innych programów profilaktyki onkologicznej realizowanych przez ŚCO.
10 lipca, Kunów, stadion, godz. 14.00-18.00
W cytobusie ŚCO będzie można wykonać bezpłatnie:
- cytologię konwencjonalną i na podłożu płynnym – bezpłatne dwa badania podczas jednej wizyty, przeznaczone dla pań w wieku 25-59 lat, w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy,
- opcjonalnie diagnostyka molekularna wirusa HPV – badanie pilotażowe przeznaczone dla kobiet w wieku 30-59 lat. Uwaga! O tym, czy pacjentka zostanie zakwalifikowana do tego badania, decyduje system informatyczny, po wprowadzeniu jej danych.
Rejestracja na badania pod numerem telefonu: 609 99 00 33. Panie wchodzące do cytobusa powinny zasłaniać usta i nos maseczką, przed wejściem obowiązuje dezynfekcja rąk. Należy mieć ze sobą dokument z numerem PESEL
Diagnostyka w cytobusie ŚCO jest całkowicie bezpieczna. Personel został zaszczepiony przeciwko COVID-19, przestrzega zaleceń przeciwepidemicznych, stosuje środki ochrony indywidualnej, płyn do dezynfekcji. Wymaz cytologiczny jest pobierany przy pomocy jednorazowych sterylnych zestawów, po każdym badaniu fotel ginekologiczny jest dezynfekowany. W specjalistycznym pojeździe mieści się gabinet położnej, w którym znajduje się fotel ginekologiczny i niezbędne wyposażenie oraz wydzielona kabina higieny intymnej, aby pacjentka mogła się rozebrać i przygotować do badania.