REGION
Ćwiczenia dla ciała i umysłu. Propozycje ŚCDN
Szachy, szczypiorniak i wychowanie patriotyczne wykorzysta Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w tworzeniu nowoczesnej szkoły. Instytucja rozpoczyna trzy projekty kierowane do nauczycieli i uczniów. Jeden z nich pod hasłem Dziecięca Piłka Ręczna to kontynuacja działań, które sprawdziły się w zeszłym roku szkolnym.
Propozycje ŚCDNu dostosowane zostały przede wszystkim do potrzeb uczniów klas 1-3 i ich nauczycieli. W Dziecięcej Piłce Ręcznej chodzi o zmianę nastawienia do aktywności fizycznej wśród najmłodszych. W zeszłym roku Urząd Marszałkowski pomógł kupić sprzęt do szczypiorniaka, a specjaliści przeszkolili nauczycieli, którzy następnie zarażali swoich podopiecznych miłością do sportu. Odbyły się także turnieje piłki ręcznej dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej. W tym roku będzie podobnie. - Mamy nadzieję, że w tej drugiej edycji udział weźmie ponad 150 szkół. W zeszłym roku 100 podstawówek otrzymało sprzęt sportowy. W tej edycji kolejne 50 szkół dostanie bramkę, piłki, koszulki i plastrony - mówi Jacek Wołowiec, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
W przyszłym roku w całej Polsce będziemy świętowali setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji ŚCDN organizuje Akademię Obywatelską 1918 w oparciu o założenia wychowania patriotycznego. Wyzwaniem dla zaangażowanych w projekt będzie przygotowanie różnych wydarzeń upamiętniających tę rocznicę. - Nie chcemy jednoznacznie wskazywać jak powinien wyglądać katalog tych propozycji. Oczywiście podczas szkoleń będziemy pokazywali przykłady działań. Nam zależy, by uruchomić ten potencjał kreatywny szkół -mówi wicedyrektor ŚCDN Krzysztof Łysak.
Szachy są miarą intelektu – zwykł mawiać poeta Goethe. Tę tradycyjną strategię specjaliści proponują jako element wsparcia rozwoju kompetencji w zakresie logiki, wyobraźni przestrzennej, myślenia analitycznego czy rozwiązywania problemów. - Pomyśleliśmy, że to dobry pomysł, by wesprzeć nauczycieli we wdrażaniu nowej podstawy programowej, która mówi o wykorzystaniu na lekcji szachów, warcabów, innych gier planszowych rozwijających logiczne myślenie. Świętokrzyska Szkoła Edukacji Szachowej ma taki właśnie cel. Do projektu zapraszamy nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i nie tylko. Proponujemy wsparcie w postaci metodycznych szkoleń – mówi Krzysztof Łysak.
To jak szachy wpływają na umiejętności matematyczne u najmłodszych sprawdzali naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii w 2011 roku. Po przeprowadzeniu kursu gry w szachy uczniowie poprawili swoje rezultaty w testach matematycznych o przeszło 17 procent.
Innowacyjne projekty dla szkół są realizowane w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim.