Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Ciężki czas dla alergików. Pacjentów z tym schorzeniem przybywa

czwartek, 05 maja 2022 12:13 / Autor: Magdalena Nowak
Ciężki czas dla alergików. Pacjentów z tym schorzeniem przybywa
Ciężki czas dla alergików. Pacjentów z tym schorzeniem przybywa
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Nieżyt nosa, łzawienie oczu, problemy astmatyczne – to główne z objawów, z którymi zmagają się alergicy. Obecnie największy wpływ na zaostrzenie tych symptomów mają pylące trawy.

Coraz więcej osób zmaga się z różnego rodzaju alergiami. Problemy może mieć nawet około 40 procent populacji. – Kończy się pylić brzoza, w tym roku sezon na jej pylenie był nieco opóźniony. Zaczynają natomiast pylić trawy. Mamy teraz bardzo dużo pacjentów, którzy dzwonią umówić się na poradę w tym zakresie. Trzeba zwrócić uwagę również na to, że osoby, które cierpią na alergię mają w ostatnim czasie nasilone jej objawy. Oprócz kataru często występują duszności u pacjentów i objawy astmatyczne – mówi dr Maria Szalecka, alergolog z Wojewódzkiej Poradni Alergologicznej w Kielcach.

Alergia to choroba dziedziczna i w zależności od tego, jaką mozaikę genów otrzyma dziecko od swoich rodziców, taki będzie i jej rodzaj. Może się ona pojawić wcześniej, później, a objawy mogą przybrać łagodniejszą bądź bardziej agresywną formę. Do poradni alergologicznych zgłaszają się nawet seniorzy z objawami ostrej alergii pyłkowej.

– Przy utrudnionym kontakcie z lekarzem sporo leków na to schorzenie można kupić w aptece bez recepty. Istnieje mnóstwo tabletek przeciwalergicznych. Bardzo skuteczne są również krople do oczu czy nosa. Warto wspomnieć również o tym, że mamy ponadstuletnie doświadczenie w odczulaniu. Te szczepionki są bardzo dobrze modyfikowane i pozwalają ulżyć alergikowi w cierpieniu – mówi dr Maria Szalecka.

Im wcześniej udamy się do lekarza alergologa, tym szybciej będziemy mogli zapobiec ostrym objawom choroby. Zaczerwienione oczy, pokrzywka, katar, świszczący oddech i częste infekcje, takie jak zapalenie płuc, powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty. - Niestety, 10 procent populacji chorej na alergię będzie miało do czynienia z ciężką odmianą astmy oskrzelowej. Nie każda oznacza śmierć, ma również łagodne odmiany, wręcz epizodyczne. Jednak część alergików wymaga leczenia na intensywnej terapii. Są to rzadkie przypadki, ale zdarzają się – wyjaśnia dr Szalecka.

Zawsze na każdą chorobę znajdzie się domowy sposób. Aby ulżyć sobie w cierpieniu, możemy ograniczać wyjścia do miejsc, w których jesteśmy narażeni na największe pylenie. Przyda się też prysznic po spacerze, aby zmyć z siebie alergeny, odpowiedzialne za objawy. Opinie na temat stosowania okularów przeciwsłonecznych są podzielone: jedni uważają, że chronią przed pyłkami, inni że na szkłach zbiera się poduszka alergenów, wywołująca objawy ze zdwojoną siłą. Być może należy wybierać te bardziej przylegające do twarzy i chroniące oczy. Okna w domu warto zamknąć na noc, podobnie jak samochodowe podczas podróży. A w wakacje wyjechać nad morze, nie w góry.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO