Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Centrum Krwiodawstwa apeluje o oddawanie krwi

czwartek, 19 marca 2020 10:31 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach apeluje o oddawanie krwi, ponieważ w ostatnich dniach znacznie spadła ilość pobierania tego cennego leku.

Zdzisława Sitarz-Żelazna, zastępca dyrektora ds. medycznych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, podkreśla, że krew jest potrzebna stale, niezależnie od obecnej sytuacji epidemicznej. – Centra Krwiodawstwa jak i Oddziały Terenowe mają osobne wejścia wyznaczone tylko dla dawców. Zapraszamy wszystkich zdrowych dawców, którzy w ostatnich 14 dniach nie przebywali za granicą, nie mieli kontaktów z osobami zarażonymi bądź z podejrzeniem zarażenia, czy poddanymi kwarantannie bądź nadzorowi epidemiologicznemu. Dawca nie może mieć nawet lekkiego kataru, opryszczki czy podwyższonej temperatury ciała – zaznacza zastępca dyrektora.

Przed wejściem do Centrum oraz na teren Oddziału Terenowego lub ambulansu do pobierania krwi pracownicy dokonują wstępnej kwalifikacji dawców, jak również kontroli personelu oraz innych osób np. dostawców. Sprawdzana jest temperatura oraz przeprowadzany wywiad epidemiologiczny. Każda osoba wchodząca dokonuje dezynfekcji rąk przed wejściem do głównego pomieszczenia.

Dyrekcja apeluje także o nierozpowszechnianie nieprawdziwych i nie sprawdzonych informacji w sytuacji, kiedy każdy dawca jest „na wagę złota”. Działania zaradcze i zabezpieczające są prowadzone przez RCKiK w Kielcach zgodnie z wszelkimi uzyskiwanymi wytycznymi.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO